|
|
![Jan Nepomucen Jan Nepomucen](../images/nepomuk01.jpg) | ![](../prawg.gif) |
![](../praws.gif) | ![](../dolnl.gif) |
![](../dolns.gif) | ![](../dolnp.gif) |
|
Pierwowzorem przedstawień Jana Nepomucena jest 2,5-metrowa brązowa figura świętego z 1683 r., która stoi na moście Karola w Pradze. Wg 41-centymetrowego terakotowego bozzetta z roku 1681 (obecnie w zbiorach Národní galerie) autorstwa wiedeńskiego rzeźbiarza Matthiasa Rauchmüllera, wyrzeźbił ją w drewnie w 1682 r. Johann Brokoff. Dziś ta rzeźba znajduje się w ołtarzu głównym w praskim kościele Jana Nepomucena na Skałce na Nowym Mieście. Na jej wzór, w Norymberdze w pracowni ludwisarskiej Wolfganga Hieronymusa Heroldta odlano figurę w brązie. Fundatorem był Freiherr (baron) Matthias Gottfried von Wunschwitz, który dzięki cudownej pomocy św. Jana wydostał się z tureckiej niewoli.
| |
Święty Jan Nepomucen, Jan Nepomucký, Iohannes de Pomuk, Johannes von Nepomuk, Ján Nepomucký, Nepomuki Szent János, Ioan de Nepomuc, Giovanni Nepomuceno, San Juan Nepomuceno, John Nepomuk, Ioannes Nepomucenus, Jan z Pomuka (Pomuku), Jan z Nepomuka [1], Nepomuk (familiarnie), błędnie Jan z Pomuk (liczba mnoga).
Urodził się ok. 1340 roku. Jego ojcem był pomucki rychtar Welfin [2]. Jan osiągnął m.in. godność kanonika Kapituły Wyszehradzkiej (przy kościele św. Piotra i św. Pawła) i generalnego wikariusza arcybiskupa Jana z Jenteina.
Jan z Pomuku został zamęczony 20 marca 1393 r., a jego ciało wrzucono do Wełtawy [3] w miejscu, gdzie dziś na moście Karola stoi figura (z 1683 r.) św. Jana – dzieło barokowego rzeźbiarza Johanna Brokoffa (szczegóły obok). W kamienny postument wmurowane są metalowe płyty ze scenami spowiedzi królowej Zofii i zrzucania Jana Nepomucena przez królewskich żołdaków do Wełtawy. Turyści nagminnie dotykają tych wizerunków z nadzieją na spełnienie życzeń i dzięki temu reliefy błyszczą złotym kolorem [4].
31 maja 1721 r. papież Innocenty XIII ogłosił Jana Nepomucena błogosławionym, a 19 marca 1729 r. Benedykt XIII dokonał jego kanonizacji. Ciało św. Jana spoczywa w praskiej katedrze św. św. Wita, Wacława i Wojciecha. Kult Jana Nepomucena rozprzestrzenił się na sąsiednie kraje. Święto czeskiego męczennika obchodzone jest w Kościele 16 maja, a w Polsce 21 maja (bowiem 16 maja jest świętem polskiego męczennika Andrzeja Boboli). Uznanie u nas 16 i 21 maja za dni wolne od pracy mogłoby doprowadzić do ekstremalnego wydłużenia tzw. długiego wekendu aż do trzech tygodni.
Rzeźby i obrazy św. Jana Nepomucena napotkać możemy nie tylko w Europie, ale i w Ameryce Łacińskiej. Liczba jego wizerunków rzeźbiarskich w samej Europie szacowana jest na trzydzieści tysięcy. Poświęcono mu mnóstwo kościołów i kaplic. Pisano o nim książki, prace naukowe i sztuki teatralne. A oto stosowne modlitwy do Jana Nepomucena:
Svatý Jene z Nepomuku,
drž nad námi svoji ruku,
by nám Bůh dal, co dal Tobě,
by ná jazyk neshnil v hrobě.
| |
Sankt Johann von Nepomuk,
Deine Hand halt' Böses z'ruck,
Geb uns Gott, was er dir gab:
unversehrt die Zung' im Grab. [5]
| |
Święty Janie, coś zmarł w męce,
trzym nad nami swoje ręce,
by nam Bóg dał, co dał Tobie,
by nasz język nie zgnił w grobie.
| |
Zapracowany święty
Z racji sposobu swej męczeńskiej śmierci w nurtach Wełtawy św. Jan Nepomucen opiekuje się przede wszystkim groźnym żywiołem wody – być może również pod postacią śniegów(?). Ma w swej gestii rzeki, strumienie, jeziora i stawy. Stróżuje przy mostach, groblach, fosach, przeprawach rzecznych (brodach i promach), wodopojach, rozdrożach. Ratuje tonących, chroni od rozmaitych nieszczęśliwych wypadków na wodzie. Zapobiega zagrożeniom spowodowanych przez wodę lub jej brak – powodziom, oberwaniom chmur, gradobiciom, suszom – ale i innym klęskom żywiołowymi. Opiekuje się studniami i źródłami (chroni przed ich wysychaniem) – a dzisiaj chyba też wodociągami. Chłopi wierzyli w opiekę świętego nad łąkami, polami i zasiewami poprzez zarządzanie przezeń opadami i roztopami. Św. Jan potrafi również usprawnić gospodarkę wodną organizmu, likwidować obrzęki i opuchlizny. Portugalscy i hiszpańscy żeglarze oraz korsarze zdobili dzioby swych żaglowców rzeźbami Św. Jana Nepomucena.
|
![Historya z 1740 r. Historya z 1740 r.](../images/historya1.gif) | ![](../prawg.gif) |
![](../praws.gif) | ![](../dolnl.gif) |
![](../dolns.gif) | ![](../dolnp.gif) |
| Historya zycia, męczenstwa, y cudow S. Iana Nepomucena (...) Roku 1740 wydrukowana
| |
Jest orędownikiem marynarzy, flisaków, rybaków, „podróżujących statkami wodnymi”, płetwonurków, nurków, wioślarzy, żeglarzy, pływaków, miłośników wszelkich innych wodnych sportów, ratowników wodnych, prawników, penitentów, umierających, księży, spowiedników, zakonu jezuitów, młynarzy (wedle tradycji ludowej, święty miał zostać wrzucony do rzeki z przywiązanym kamieniem młyńskim), a w Siedmiogrodzie czuwa nad górnikami.
Jest symbolem milczenia, odwagi, lojalności. Chroni tajemnice i pomaga w ich dotrzymaniu. Ochrania przed zniesławieniem, sprawuje opiekę nad honorem, a podobnież i nad pożyciem małżeńskim.
Jest patronem dobrej sławy (sławy ludzkiej), szczerej spowiedzi, Czech (obok św. Wacława i św. Wojciecha) i narodu czeskiego, imperium austriackiego i rodu Habsburgów, Bawarii, Banatu, patronem oficjalnym lub mniej oficjalnym rozmaitych miejscowości z Pragą na pierwszym miejscu – również np. Frampola na Roztoczu, Jastrzębia-Zdroju na Górnym Śląsku, Nepomuka w Czechach, Opatówka w Wielkopolsce, Passau w Bawarii, Trok (Trakai) i Onikszt (Anykčiai) na Litwie, San Juan Nepomuceno w Paragwaju i w Kolumbii, diecezji Kościoła katolickiego (np. archdiezezji praskiej, rożniawskiej na Słowacji, Nanjing w Chinach, Regensburg w Bawarii), języka czeskiego (četiny) – chociaż z pochodzenia był Niemcem i nie ma dowodów, że mówił po czesku. Jest patronem bezpiecznego podróżowania i szczęśliwego powrotu – np. w Biłgoraju uznawany jest za patrona długich podróży.
Można sądzić, iż czuwa nad tymi, którzy za dużą mówią i nie potrafią utrzymać języka za zębami, czyli nad kobietami, przewodnikami bądź politykami. W Polsce miał też konotacje prasowo-polityczne jako „patron prosto z mostu”. W dobie unijnej chyba zajmie się przyjaźnią czesko-niemiecką i – szerzej – słowiańsko-germańską, a może nawet awansuje na patrona Europy, czego mu szczerze życzymy. Powinien to być zasadniczy cel prezydencji Czech w 1. poł. 2009 roku.
Strój i atrybuty Jana Nepomucena
Oto wyliczenie tego, co może mieć święty Jan na sobie, w rękach lub obok siebie (np. w dłoniach uczynnych aniołków).
| ![Prezentacja atrybutów Jana Napomucena Prezentacja atrybutów Jana Napomucena](../images/nepomuk05.gif) |
| Wzorcowy Nepomuk roztoczański z Huty Różanieckiej prezentuje swoje atrybuty.
|
Szaty kapłańskie:
- Sutanna czarna (rzadko fioletowa).
- Komża biała, sięgająca do kolan, obszyta dołem i na rękawach koronką (rokieta).
- Peleryna często podszyta gronostajowym futrem (mantolet), zwykle zawiązywana ozdobnym sznurem.
- Biret na głowie, czarny z czterema rogami. Gdy figura stoi w kościele lub obok niego – nakrycie głowy może być zdjęte.
- Stuła na ramionach – oznaka spowiednika.
Krzyż odpustowy na godzinę śmierci, najczęściej przyciskany do piersi (trzymany w ramionach) bądź unoszony nad głową. Rzadko krzyż może trzymać towarzyszący św. Janowi aniołek. Krzyż przypomina o szczególnym nabożeństwie świętego do Ukrzyżowanego – przez długie godziny codziennie modlił się, kontemplując Mękę Chrystusa.
Aureola (wieniec) z pięcioma gwiazdami (promieniami) – które ukazały się nad ciałem świętego płynącym Wełtawą i rozświetliły miejsce na rzece, gdzie rybacy je znaleźli. Gwiazdy symbolizują też pięć ran Chrystusowych, pięć cnót Janowych – pobożność, pokorę, dyskrecję, pilność i miłosierdzie, a także pięć liter łacińskiego słowa „tacui” (milczałem), które razem z palcem na ustach (zob. niżej) przypominają o dochowaniu tajemnicy spowiedzi. Wg niektórych wersji żywota Jana Nepomucena pięć gwiazd przekazała świętemu Maryja. Św. Jan Nepomucen jest oprócz Najświętszej Panny Marii jedynym świętym, przedstawianym z gwiazdami wokół głowy.
Liść palmy – symbol męczeńskiej śmierci, trzymany zazwyczaj w ręku. Czasami umieszczony jest pod krzyżem lub trzyma go aniołek u stóp świętego.
Palec wskazujący prawej ręki na ustach, symbolizujący tajemnicę spowiedzi oraz inne symbole milczenia i dyskrecji: zapieczętowany list, zamknięta kłódka, klucz, napis „tacui”, ryba, kwiat róży (łacińskie „sub rosa” czyli „pod różą” znaczy – w dyskrecji, w tajemnicy) i przede wszystkim język – trzymany w dłoni lub osobno przedstawiony na cokole [6].
Most – z którego zrzucono św. Jana do Wełtawy – i woda, a niekiedy lilie wodne i ryby przypominają o rodzaju śmierci, jaką poniósł.
Zamek przypomina o pełnionych przez św. Jana rozmaitych funkcjach sprawowanych na dworze biskupim i królewskim. Atrybut ten może też wskazywać na jego uwięzienie w lochach zamku królewskiego przed męczeńską śmiercią.
Atrybuty wieku dojrzałego: broda z bokobrodami i wąsy.
Inne atrybuty: księga – znak uczonego i teologa, pióro – oznaczające wikarego (generalnego wilkariusza), starobolesławskie palladium – cudowny wizerunek Matki Bożej, do którego miał pielgrzymować i św. Jan Nepomucen, kotwica, klucz – znak uwięzienia, modlitewnik, różaniec, postać biedaka – któremu święty dał jałmużnę.
Roztoczańskie Nepomuceny
O roztoczańskich Nepomukach tak napisał dr Piotr Kondraciuk z Muzeum Zamojskiego w Zamościu: W ordynacji zamojskiej i na Roztoczu kult św. Jana Nepomucena datuje się bardzo wcześnie. Wydaje się, iż zaraz po Śląsku na tym obszarze mamy do czynienia z najstarszym, tak intensywnie rozwijającym się kultem świętego na ziemiach polskich. (...) W pejzaż tego regionu św. Jan wpisał się już na stałe, i trudno sobie wyobrazić Roztocze bez stojących wśród łąk, lasów i rozlewisk wodnych jego figur i kapliczek. Kult świętego, zainicjowany przez ordynata Tomasza Antoniego Zamoyskiego, silnie wrósł w kulturę miejscowego ludu, który do dziś pozostaje jej wierny [7].
Zdaniem austriackiego historyka sztuki prof. Aldemara Schiffkorna z Linzu: (...) przestrzeń kulturową „Środkową Europę” można zobrazować jako obszar, w którym szerzy się kult Jana Nepomucena. Innymi słowy: środkowa Europa jest tam, gdzie Jan Nepomucen jest znany, czczony i gdzie znajdują się obrazy i rzeźby tego świętego [8]. Poniżej przedstawiam listę miejsc kultu Jana Nepomucena na Roztoczu i w najbliższej okolicy [9] oraz tutejsze jego wizerunki. Mnogość roztoczańskich Nepomuków dowodzi, że i bez traktatu lizbońskiego Roztocze leżało i leży w Europie.
Kościoły pod wezwaniem św. Jana Nepomucena: Frampol (św. Jana Nepomucena i Matki Bożej Szkaplerznej), Kościaszyn, Susiec, Zwierzyniec.
![Frampol Frampol](../images/mic/jn-frampol1m.jpg) Frampol – kościół św. Jana Nepomucena i Matki Bożej Szkaplerznej
![Frampol Frampol](../images/mic/jn-frampol2m.jpg) Frampol – kościół św. Jana Nepomucena i Matki Bożej Szkaplerznej
![Kościaszyn Kościaszyn](../images/mic/jn-kosciaszyn1m.jpg) Kościaszyn – kościół filialny św. Jana Nepomucena
![Kościaszyn Kościaszyn](../images/mic/jn-kosciaszyn1am.jpg) Kościaszyn – kościół filialny św. Jana Nepomucena
![Susiec Susiec](../images/mic/jn-susiec1m.jpg) Susiec – kościół św. Jana Nepomucena
![Susiec Susiec](../images/mic/jn-susiec2m.jpg) Susiec – kościół św. Jana Nepomucena
![Zwierzyniec Zwierzyniec](../images/mic/jn-zwierzyniec1m.jpg) Zwierzyniec – kościół filialny św. Jana Nepomucena
![Zwierzyniec Zwierzyniec](../images/mic/jn-zwierzyniec2am.jpg) Zwierzyniec – kościół filialny św. Jana Nepomucena
|
Nepomuki dwuwymiarowe (obrazy i polichromie): Basznia Dolna – w kapliczce przy skrzyżowaniu drogi Horyniec-Lubaczów z drogą do Baszni Górnej, Bieliny – fresk w kościele św. Wojciecha, Cieszanów – obraz malarza Sydora z Przemyśla, w kapliczce przy ul. Mickiewicza, Dub – w ołtarzu bocznym w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, Frampol – obraz i witraż w kościele św. Jana Nepomucena i Matki Bożej Szkaplerznej oraz wizerunek na pieczęci z 1778 r., Goraj – na płd. ścianie w kościele św. Bartłomieja, Górecko Kościelne – feretron w kaplicy „na wodzie”, Janów Lubelski – w ołtarzu bocznym w kościele św. Jana Chrzciciela, Józefów nad Wisłą – nad konfesjonałem w kościele Bożego Ciała, Kościaszyn – w kościele św. Jana Nepomucena, Kraśnik – w ołtarzu bocznym w kościele Św. Ducha oraz w prezbiterium w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Kryłów – obraz pochodzący ze skasowanego klasztoru reformatów, Krzeszów – w ołtarzu bocznym w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny, Lubaczów – obraz w Muzeum Kresów pochodzący z cerkwi w Łówczy, Łazory – obrazek w kapliczce, Łukowa – w ołtarzu bocznym w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Olbięcin – w ołtarzu bocznym w kościele parafialnym św. św. Piotra i Pawła, Potok Jaworowski – na płn. ścianie w kościele Trójcy Przenajświętszej, Pysznica – oleodruk w przydrożnej kapliczce, Rachanie – na zach. ścianie w kościele Przemienienia Pańskiego, Susiec – w głównym ołtarzu i na feretronie w kościele św. Jana Nepomucena, Szczebrzeszyn – na zasuwie w ołtarzu bocznym w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Tarnogród – w ołtarzu bocznym w kościele Przemienienia Pańskiego, Tomaszów Lubelski – wycięty z deski, w ołtarzu bocznym kościoła Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie, Turobin – na zasuwie w głównym ołtarzu w kościele św. Dominika, Urzędów – w prezbiterium w kościele św. Mikołaja i św. Otylii, Zaklików – w ołtarzu bocznym w kościele Trójcy Przenajświętszej i w prezbiterium w kościele św. Anny, Zwierzyniec – polichromia Łukasza Smuglewicza w kościele św. Jana Nepomucena [10], obraz w zakrystii w tymże kościele oraz feretron.
![Basznia Dolna Basznia Dolna](../images/mic/jn-basznia-dolna1m.jpg) Basznia Dolna – obraz w kapliczce
![Bieliny Bieliny](../images/mic/jn-bieliny2dm.jpg) Bieliny – fresk w kościele św. Wojciecha
![Cieszanów Cieszanów](../images/mic/jn-cieszanow1am.jpg) Cieszanów (ul. Mickiewicza) – obraz malarza Sydora z Przemyśla w bocznej wnęce kapliczki stojącej przy drodze do Chotylubia. Kapliczkę wzniesiono w XIX w., według miejscowej tradycji na kopcu granicznym. Pierwotnie kapliczkę otaczały stare lipy, które ścięto wiosną 1998 r. Niedługo potem, przy poszerzaniu drogi, kapliczkę przesunięto w nowe miejsce.
![Dub Dub](../images/mic/jn-dub1m.jpg) Dub – obraz w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
![Frampol Frampol](../images/mic/jn-frampol3m.jpg) Frampol – obraz w kościele św. Jana Nepomucena i Matki Bożej Szkaplerznej
![Frampol Frampol](../images/mic/jn-frampol4m.jpg) Frampol – witraż w kościele św. Jana Nepomucena i Matki Bożej Szkaplerznej
![Frampol Frampol](../images/mic/jn-frampol7am.jpg) Frampol – wizerunek na pieczęci z 1778 r. Źródło: Wittyg Wiktor, Pieczęcie miast dawnej Polski, zeszyt I, Wydawnictwo Muzeum Narodowego w Krakowie, III, Kraków – Warszawa 1905, str. 65
![Goraj Goraj](../images/mic/jn-goraj2m.jpg) Goraj – obraz w kościele św. Bartłomieja
![Górecko Kościelne Górecko Kościelne](../images/mic/jn-gorecko1m.jpg) Górecko Kościelne – feretron w kaplicy „na wodzie”
![Janów Lubelski Janów Lubelski](../images/mic/jn-janow3m.jpg) Janów Lubelski – obraz w kościele św. Jana Chrzciciela
![Józefów nad Wisłą Józefów nad Wisłą](../images/mic/jn-jozefow-nad-wisla2m.jpg) Józefów nad Wisłą – obraz nad konfesjonałem w kościele Bożego Ciała
![Kościaszyn Kościaszyn](../images/mic/jn-kosciaszyn3cm.jpg) Kościaszyn – obraz w kościele św. Jana Nepomucena
![Kraśnik Kraśnik](../images/mic/jn-krasnik1m.jpg) Kraśnik – obraz w kościele Św. Ducha
![Kraśnik Kraśnik](../images/mic/jn-krasnik2cm.jpg) Kraśnik – obraz w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
![Kryłów Kryłów](../images/mic/jn-krylow2m.jpg) Kryłów – obraz z 2. poł. XVIII w. przekazany w 1808 roku do kryłowskiego kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny ze skasowanego klasztoru reformatów. Fot. Henryk Żurawski.
![Krzeszów Krzeszów](../images/mic/jn-krzeszow1m.jpg) Krzeszów – obraz w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny
![Krzeszów Krzeszów](../images/mic/jn-krzeszow3cm.jpg) Krzeszów – wizerunki świętego na moście i w wodzie w predelli ołtarza bocznego w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny
![Lubaczów Lubaczów](../images/mic/jn-lubaczow1m.jpg) Lubaczów – obraz w Muzeum Kresów pochodzący z cerkwi w Łówczy. Fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie.
![Łazory Łazory](../images/mic/jn-lazory2em.jpg) Łazory – obrazek w kapliczce
![Łukowa Łukowa](../images/mic/jn-lukowa3m.jpg) Łukowa – obraz w ołtarzu bocznym w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w zwieńczeniu ołtarza Matki Bożej Częstochowskiej. Ołtarz wyremontowano w latach 2011–2012.
![Olbięcin Olbięcin](../images/mic/jn-olbiecin1m.jpg) Olbięcin – obraz z XVIII w. w ołtarzu bocznym w kościele parafialnym św. św. Piotra i Pawła. Ołtarz ten został przeniesiony z kaplicy św. Tekli stojącej w parku dworskim, rozebranej w 1943 r. przez Niemców.
![Potok Jaworowski Potok Jaworowski](../images/mic/jn-potok-jaworowski1m.jpg) Potok Jaworowski (d. Fehlbach) – olejny obraz na płn. ścianie w kościele Trójcy Przenajświętszej
![Pysznica Pysznica](../images/mic/jn-pysznica2cm.jpg) Pysznica (Sołtysy) – oleodruk w kapliczce
![Rachanie Rachanie](../images/mic/jn-rachanie2m.jpg) Rachanie – obraz w kościele Przemienienia Pańskiego
![Rachanie Rachanie](../images/mic/jn-rachanie3m.jpg) Rachanie – obraz w kościele Przemienienia Pańskiego
![Susiec Susiec](../images/mic/jn-susiec3m.jpg) Susiec – obraz w kościele św. Jana Nepomucena
![Susiec Susiec](../images/mic/jn-susiec2am.jpg) Susiec – feretron w kościele św. Jana Nepomucena
![Szczebrzeszyn Szczebrzeszyn](../images/mic/jn-szczebrzeszyn3am.jpg) Szczebrzeszyn – obraz w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej
![Tarnogród Tarnogród](../images/mic/jn-tarnogrod2m.jpg) Tarnogród – obraz w kościele Przemienienia Pańskiego
![Tomaszów Lubelski Tomaszów Lubelski](../images/mic/jn-tomaszow-lubelski1am.jpg) Tomaszów Lubelski – kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie
![Turobin Turobin](../images/mic/jn-turobin2em.jpg) Turobin – obraz na zasuwiew głównym ołtarzu w kościele św. Dominika
![Urzędów Urzędów](../images/mic/jn-urzedow2m.jpg) Urzędów – obraz z końca XVIII w. w prezbiterium kościoła św. Mikołaja i św. Otylii
![Zaklików Zaklików](../images/mic/jn-zaklikow2am.jpg) Zaklików – obraz w kościele Trójcy Przenajświętszej
![Zaklików Zaklików](../images/mic/jn-zaklikow4cm.jpg) Zaklików – obraz w w kościele św. Anny
![Zwierzyniec Zwierzyniec](../images/mic/jn-zwierzyniec3m.jpg) Zwierzyniec – kościół św. Jana Nepomucena
![Zwierzyniec Zwierzyniec](../images/mic/jn-zwierzyniec4m.jpg) Zwierzyniec – kościół św. Jana Nepomucena
![Zwierzyniec Zwierzyniec](../images/mic/jn-zwierzyniec5am.jpg) Zwierzyniec – kościół św. Jana Nepomucena
![Zwierzyniec Zwierzyniec](../images/mic/jn-zwierzyniec6am.jpg) Zwierzyniec – kościół św. Jana Nepomucena
![Zwierzyniec Zwierzyniec](../images/mic/jn-zwierzyniec5m.jpg) Zwierzyniec – kościół św. Jana Nepomucena – Tajemnica (cnota świętego)
![Zwierzyniec Zwierzyniec](../images/mic/jn-zwierzyniec6m.jpg) Zwierzyniec – kościół św. Jana Nepomucena – Wiara (cnota świętego)
![Zwierzyniec Zwierzyniec](../images/mic/jn-zwierzyniec11bm.jpg) Zwierzyniec – obraz w zakrystii w kościele św. Jana Nepomucena
![Zwierzyniec Zwierzyniec](../images/mic/jn-zwierzyniec10bm.jpg) Zwierzyniec – feretron z kościoła św. Jana Nepomucena
|
Nepomuki trójwymiarowe (rzeźby pełne i reliefy): Annopol (pow. Hrubieszów), Annopol (pow. Kraśnik), Bełżec, Biała Druga, Biłgoraj, Bodaczów, Boiska-Kolonia, Borów, Brody Duże, Bukowina, Bystrzyca, Cetynia, Chłaniów, Chomęciska Małe, Chyżowice, Ciosmy, Czartowczyk, Czernięcin Poduchowny, Cześniki-Kolonia, Doroszewszczyzna (Szperówka), Drogojówka, Drohiczany, Dyniska, Dzierążnia, Dzwola, Gdeszyn, Gliniska, Goraj, Gorajec, Gorajec-Stara Wieś, Gościeradów Plebański, Górecko Kościelne, Grabowiec, Gródek, Gruszka Duża, Gruszka Zaporska, Frampol, Hamernia, Horodło, Horoszczyce, Horyszów Polski, Horyszów-Stara Kolonia, Hucisko, Huszczka Duża, Huta Różaniecka, Janów Lubelski, Janówka Wschodnia, Józefów, Józefów nad Wisłą, Kalinowice, Komarów-Osada, Korchów Pierwszy, Korhynie, Kościaszyn, Krasnobród, Krowica Sama, Kryłów [11], Kryszyn, Krzeszów, Księżomierz, Lipa, Lipiny Dolne-Kolonia, Lipowiec, Łabunie, Łaszczów, Łazory, Łosiniec, Łukowa, Majdan Górny, Majdan Nowy, Majdan Sitaniecki, Majdan Sopocki Drugi, Majdan Wielki, Malice, Maziarnia-Pęk, Mojsławice, Momoty Dolne, Morgi, Moroczyn, Nadrzecze, Narol [12], Niedzieliska, Niemstów, Niewirków, Nowiny Horynieckie, Odletajka, Oleszyce, Orłów Murowany-Kolonia [13], Ostrów [14], Oszczów, Otrocz, Panasówka [15], Płazów, Pniówek, Podborcze, Polichna Pierwsza, Ponikwy, Popkowice, Potoczek, Potok Górny, Potok Wielki, Potoki (bez głowy), Prawno, Pukarzów, Putnowice Górne, Pysznica [16], Rachanie, Radostów (bez głowy), Rozdoły, Ruda Wołoska, Ruszów, Siedlisko, Sitaniec-Kolonia, Skorczyce, Słodków Trzeci, Stara Wieś, Staszic, Sulów, Sułówek, Susiec, Szczebrzeszyn, Rzeczyca Długa, Targowisko, Tarnogóra, Tarnogród, Tarnowola (z głową Chrystusa), Tomaszów Lubelski, Turobin, Tyszowce, Uchanie, Udrycze-Koniec, Ulanów, Urzędów, Werbkowice, Wielącza, Wierzba, Wierzchowiska Pierwsze, Wilkołaz Drugi, Wirkowice Pierwsze, Władysławów, Wojciechów-Kolonia, Wożuczyn, Wólka Orłowska, Wólka Panieńska, Wywłoczka, Wyżnica, Zaburze, Zadębce-Kolonia, Zaklików, Zakrzówek, Załuże, Zamość, Złojec, Zrąb, Zwiartów-Kolonia, Zwierzyniec, Zwódne, Żniatyn.
![Annopol (pow. Hrubieszów) Annopol (pow. Hrubieszów)](../images/mic/jn-annopol2cm.jpg) Annopol – gm. Hrubieszów Rzeźba św. Jana Nepomucena z 1854 r. w kapliczce przydrożnej.
![Annopol (pow. Hrubieszów) Annopol (pow. Hrubieszów)](../images/mic/jn-annopol2am.jpg) Annopol – gm. Hrubieszów Rzeźba św. Jana Nepomucena z 1854 r. w kapliczce przydrożnej.
![Annopol (pow. Kraśnik) Annopol (pow. Kraśnik)](../images/mic/jn-annopol1m.jpg) Annopol (pow. Kraśnik) – ul. Radomska Kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena z 1926 r., po płd. stronie drogi krajowej nr 74.
![Annopol (pow. Kraśnik) Annopol (pow. Kraśnik)](../images/mic/jn-annopol1am.jpg) Annopol (pow. Kraśnik) – ul. Radomska Kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena z 1926 r., po płd. stronie drogi krajowej nr 74.
![Bełżec Bełżec](../images/mic/jn-belzec1m.jpg) Bełżec – gm. Bełżec Drewniana rzeźba w murowanej kapliczce. Fot. z 28 sierpnia 2011 r.
![Bełżec Bełżec](../images/mic/jn-belzec1am.jpg) Bełżec – gm. Bełżec Drewniana rzeźba w murowanej kapliczce. Fot. z 28 sierpnia 2011 r.
![Bełżec Bełżec](../images/mic/jn-belzec2am.jpg) Bełżec – gm. Bełżec Rzeźba w murowanej kapliczce. Fot. z 18 lipca 2020 r.
![Bełżec Bełżec](../images/mic/jn-belzec2bm.jpg) Bełżec – gm. Bełżec Rzeźba w murowanej kapliczce. Fot. z 18 lipca 2020 r.
![Biała Druga Biała Druga](../images/mic/jn-biala1am.jpg) Biała Druga
![Biała Druga Biała Druga](../images/mic/jn-biala1m.jpg) Biała Druga
![Biłgoraj Biłgoraj](../images/mic/jn-bilgoraj1am.jpg) Biłgoraj – ul. Zamojska Figura z 1821 r. autorstwa Augusta Kuczyńskiego, którą ufundowali „Obywatele Biłgoraiscy”.
![Biłgoraj Biłgoraj](../images/mic/jn-bilgoraj1m.jpg) Biłgoraj – ul. Zamojska Figura z 1821 r. autorstwa Augusta Kuczyńskiego, którą ufundowali „Obywatele Biłgoraiscy”.
![Biłgoraj Biłgoraj](../images/mic/jn-bilgoraj2am.jpg) Biłgoraj – ul. Krzeszowska
![Biłgoraj Biłgoraj](../images/mic/jn-bilgoraj2m.jpg) Biłgoraj – ul. Krzeszowska
![Bodaczów Bodaczów](../images/mic/jn-bodaczow1m.jpg) Bodaczów
![Bodaczów Bodaczów](../images/mic/jn-bodaczow1am.jpg) Bodaczów
![Boiska-Kolonia Boiska-Kolonia](../images/mic/jn-boiska1m.jpg) Boiska-Kolonia, gm. Józefów nad Wisłą
![Boiska-Kolonia Boiska-Kolonia](../images/mic/jn-boiska1am.jpg) Boiska-Kolonia, gm. Józefów nad Wisłą
![Borów Borów](../images/mic/jn-borow1m.jpg) Borów – gm. Annopol Figura (z I poł. XIX w.) na smukłym cokole, przed kościołem św. Andrzeja, pod lipą. Fot. z 26 czerwca 2010 r.
![Borów Borów](../images/mic/jn-borow1am.jpg) Borów – gm. Annopol Figura (z I poł. XIX w.) na smukłym cokole, przed kościołem św. Andrzeja, pod lipą. Fot. z 26 czerwca 2010 r.
![Borów Borów](../images/mic/jn-borow2bm.jpg) Borów – gm. Annopol Figura na cokole, przed kościołem św. Andrzeja, pod lipą. Fot. z 10 lipca 2017 r.
![Borów Borów](../images/mic/jn-borow2em.jpg) Borów – gm. Annopol Figura na cokole, przed kościołem św. Andrzeja, pod lipą. Fot. z 10 lipca 2017 r.
![Brody Duże Brody Duże](../images/mic/jn-brody-duze1am.jpg) Brody Duże
![Brody Duże Brody Duże](../images/mic/jn-brody-duze1m.jpg) Brody Duże
![Bukowina Bukowina](../images/mic/jn-bukowina1am.jpg) Bukowina – gm. Biszcza Figura w niszy na zewnątrz kościoła Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, na lewo od wejścia. Rzeźba, ufundowana przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Zamościu, została poświęcona 21 września 2008 r.
![Bukowina Bukowina](../images/mic/jn-bukowina1bm.jpg) Bukowina – gm. Biszcza Figura w niszy na zewnątrz kościoła Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, na lewo od wejścia. Rzeźba, ufundowana przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Zamościu, została poświęcona 21 września 2008 r.
![Bystrzyca Bystrzyca](../images/mic/jn-bystrzyca1am.jpg) Bystrzyca – gm. Zakrzówek Drewniana zniszczona rzeźba św. Jana Nepomucena w arkadowej murowanej kapliczce zbudowanej na planie trójkąta, stojącej między trzema starymi lipami.
![Bystrzyca Bystrzyca](../images/mic/jn-bystrzyca1cm.jpg) Bystrzyca – gm. Zakrzówek Drewniana zniszczona rzeźba św. Jana Nepomucena w arkadowej murowanej kapliczce zbudowanej na planie trójkąta, stojącej między trzema starymi lipami.
![Cetynia Cetynia](../images/mic/jn-cetynia1am.jpg) Cetynia
![Cetynia Cetynia](../images/mic/jn-cetynia1bm.jpg) Cetynia
![Chłaniów Chłaniów](../images/mic/jn-chlaniow1am.jpg) Chłaniów – gm. Żółkiewka Drewniana polichromowana rzeźba św. Jana Nepomucena z 2. poł. XIX w. stojąca w kościele św. Mateusza Apostoła, przeniesiona z kapliczki położonej obok cmentarza.
![Chłaniów Chłaniów](../images/mic/jn-chlaniow1gm.jpg) Chłaniów – gm. Żółkiewka Drewniana polichromowana rzeźba św. Jana Nepomucena z 2. poł. XIX w. stojąca w kościele św. Mateusza Apostoła, przeniesiona z kapliczki położonej obok cmentarza.
![Chomęciska Małe Chomęciska Małe](../images/mic/jn-chomeciska-male2am.jpg) Chomęciska Małe – gm. Stary Zamość Kamienna przydrożna figura na cokole ufundowana w 1919 r. przez Jana i Zofię Maziarczyków.
![Chomęciska Małe Chomęciska Małe](../images/mic/jn-chomeciska-male2bm.jpg) Chomęciska Małe – gm. Stary Zamość Kamienna przydrożna figura na cokole ufundowana w 1919 r. przez Jana i Zofię Maziarczyków.
![Chyżowice Chyżowice](../images/mic/jn-chyzowice1m.jpg) Chyżowice – gm. Uchanie Murowana kapliczka przy roz­stajach z drewnianą rzeźbą św. Jana Nepomucena z 1866 r.
![Chyżowice Chyżowice](../images/mic/jn-chyzowice1bm.jpg) Chyżowice – gm. Uchanie Murowana kapliczka przy roz­stajach z drewnianą rzeźbą św. Jana Nepomucena z 1866 r.
![Ciosmy Ciosmy](../images/mic/jn-ciosmy1am.jpg) Ciosmy – gm. Biłgoraj
![Ciosmy Ciosmy](../images/mic/jn-ciosmy1m.jpg) Ciosmy – gm. Biłgoraj
![Czartowczyk Czartowczyk](../images/mic/jn-czartowczyk1m.jpg) Czartowczyk – gm. Tyszowce Nowa kaplica przy źródle (poświęcona 11 października 2009 r.), z rzeźbą św. Jana Nepomucena z połowy XIX wieku.
![Czartowczyk Czartowczyk](../images/mic/jn-czartowczyk1bm.jpg) Czartowczyk – gm. Tyszowce Nowa kaplica przy źródle (poświęcona 11 października 2009 r.), z rzeźbą św. Jana Nepomucena z połowy XIX wieku.
![Czernięcin Poduchowny Czernięcin Poduchowny](../images/mic/jn-czerniecin-poduchowny1am.jpg) Czernięcin Poduchowny – cmentarz
![Czernięcin Poduchowny Czernięcin Poduchowny](../images/mic/jn-czerniecin-poduchowny1m.jpg) Czernięcin Poduchowny – cmentarz
![Cześniki-Kolonia Cześniki-Kolonia](../images/mic/jn-czesniki-kolonia1m.jpg) Cześniki-Kolonia – gm. Sitno Kamienna figura z 1949 r. na masywnym cokole. Z tyłu napis: „FUNDATORY / J. TOR / J. KIERYLCZUK /J. LEJB”.
![Cześniki-Kolonia Cześniki-Kolonia](../images/mic/jn-czesniki-kolonia1am.jpg) Cześniki-Kolonia – gm. Sitno Kamienna figura z 1949 r. na masywnym cokole. Z tyłu napis: „FUNDATORY / J. TOR / J. KIERYLCZUK /J. LEJB”.
![Doroszewszczyzna (Szperówka) Doroszewszczyzna (Szperówka)](../images/mic/jn-doroszewszczyzna1am.jpg) Doroszewszczyzna (Szperówka)
![Doroszewszczyzna (Szperówka) Doroszewszczyzna (Szperówka)](../images/mic/jn-doroszewszczyzna1m.jpg) Doroszewszczyzna (Szperówka)
![Drogojówka Drogojówka](../images/mic/jn-drogojowka1dm.jpg) Drogojówka – gm. Trzeszczany Drewniana polichromowana rzeźba św. Jana Nepomucena z 1857 r. w murowanej kapliczce z 1965 r., pod lipą stojącą obok drogi na płn. krańcu wsi (przy granicy z Gliniskami).
![Drogojówka Drogojówka](../images/mic/jn-drogojowka1am.jpg) Drogojówka – gm. Trzeszczany Drewniana polichromowana rzeźba św. Jana Nepomucena z 1857 r. w murowanej kapliczce z 1965 r., pod lipą stojącą obok drogi na płn. krańcu wsi (przy granicy z Gliniskami).
![Drohiczany Drohiczany](../images/mic/jn-drohiczany1m.jpg) Drohiczany – gm. Uchanie Drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena z XIX w. w drewnianej kapliczce przy skrzyżowaniu w centrum wsi.
![Drohiczany Drohiczany](../images/mic/jn-drohiczany1am.jpg) Drohiczany – gm. Uchanie Drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena z XIX w. w drewnianej kapliczce przy skrzyżowaniu w centrum wsi.
![Dyniska Dyniska](../images/mic/jn-dyniska1m.jpg) Dyniska
![Dyniska Dyniska](../images/mic/jn-dyniska1am.jpg) Dyniska
![Dzierążnia Dzierążnia](../images/mic/jn-dzieraznia1am.jpg) Dzierążnia – cmentarz
![Dzierążnia Dzierążnia](../images/mic/jn-dzieraznia1m.jpg) Dzierążnia – cmentarz
![Dzwola Dzwola](../images/mic/jn-dzwola1am.jpg) Dzwola
![Dzwola Dzwola](../images/mic/jn-dzwola1m.jpg) Dzwola
![Frampol Frampol](../images/mic/jn-frampol5am.jpg) Frampol – ul. Janowska
![Frampol Frampol](../images/mic/jn-frampol5m.jpg) Frampol – ul. Janowska
![Gdeszyn Gdeszyn](../images/mic/jn-gdeszyn1m.jpg) Gdeszyn – gm. Miączyn Kapliczka stojąca przed plebanią, posadowiona na odwróconym pniu. Za szybą drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena z 1866 r.
![Gdeszyn Gdeszyn](../images/mic/jn-gdeszyn1am.jpg) Gdeszyn – gm. Miączyn Kapliczka stojąca przed plebanią, posadowiona na odwróconym pniu. Za szybą drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena z 1866 r.
![Gliniska Gliniska](../images/mic/jn-gliniska1bm.jpg) Gliniska – gm. Uchanie Polichromowana drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena z 1864 r. w kapliczce z 1984 r. Uroczystości odpustowe – w niedzielę po 16 maja.
![Gliniska Gliniska](../images/mic/jn-gliniska1am.jpg) Gliniska – gm. Uchanie Polichromowana drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena z 1864 r. w kapliczce z 1984 r. Uroczystości odpustowe – w niedzielę po 16 maja.
![Goraj Goraj](../images/mic/jn-goraj1m.jpg) Goraj – ul. Frampolska
![Goraj Goraj](../images/mic/jn-goraj1am.jpg) Goraj – ul. Frampolska
![Goraj Goraj](../images/mic/jn-goraj3am.jpg) Goraj – kościół św. Bartłomieja
![Goraj Goraj](../images/mic/jn-goraj3m.jpg) Goraj – kościół św. Bartłomieja
![Goraj Resztówka Goraj Resztówka](../images/mic/jn-zagrody6am.jpg) Goraj Resztówka
![Goraj Resztówka Goraj Resztówka](../images/mic/jn-zagrody6cm.jpg) Goraj Resztówka
![Gorajec Gorajec](../images/mic/jn-gorajec1m.jpg) Gorajec
![Gorajec Gorajec](../images/mic/jn-gorajec1am.jpg) Gorajec
![Gorajec-Stara Wieś Gorajec-Stara Wieś](../images/mic/jn-gorajec-stara-wies1am.jpg) Gorajec-Stara Wieś
![Gorajec-Stara Wieś Gorajec-Stara Wieś](../images/mic/jn-gorajec-stara-wies1m.jpg) Gorajec-Stara Wieś
![Gościeradów Plebański Gościeradów Plebański](../images/mic/jn-goscieradow1am.jpg) Gościeradów Plebański
![Gościeradów Plebański Gościeradów Plebański](../images/mic/jn-goscieradow1m.jpg) Gościeradów Plebański
![Górecko Kościelne Górecko Kościelne](../images/mic/jn-gorecko-koscielne2m.jpg) Górecko Kościelne – gm. Józefów Kamienna rzeźba z XVIII w. przy kościele św. Stanisława.
![Górecko Kościelne Górecko Kościelne](../images/mic/jn-gorecko-koscielne2am.jpg) Górecko Kościelne – gm. Józefów Kamienna rzeźba z XVIII w. przy kościele św. Stanisława.
![Górecko Kościelne Górecko Kościelne](../images/mic/jn-gorecko-koscielne3m.jpg) Górecko Kościelne – gm. Józefów Kamienna figura na cmentarzu na nagrobku Jana Shapa (Schaba?) zmarłego w 1894 r. Odnowiona w 2008 r. ze środków Społecznego Komitetu Ochrony i Renowacji Cmentarza w Górecku Kościelnym.
![Górecko Kościelne Górecko Kościelne](../images/mic/jn-gorecko-koscielne3am.jpg) Górecko Kościelne – gm. Józefów Kamienna figura na cmentarzu na nagrobku Jana Shapa (Schaba?) zmarłego w 1894 r. Odnowiona w 2008 r. ze środków Społecznego Komitetu Ochrony i Renowacji Cmentarza w Górecku Kościelnym.
![Grabowiec Grabowiec](../images/mic/jn-grabowiec1m.jpg) Grabowiec – ul. Kościelna Drewniana figurka na malowanej studni usytuowanej obok plebanii przy kościele św. Mikołaja.
![Grabowiec Grabowiec](../images/mic/jn-grabowiec1am.jpg) Grabowiec – ul. Kościelna Drewniana figurka na malowanej studni usytuowanej obok plebanii przy kościele św. Mikołaja.
![Gródek Gródek](../images/mic/jn-grodek1am.jpg) Gródek – kościół św. Anny
![Gródek Gródek](../images/mic/jn-grodek1m.jpg) Gródek – kościół św. Anny
![Gródek Gródek](../images/mic/jn-grodek2am.jpg) Gródek – kościół św. Anny
![Gródek Gródek](../images/mic/jn-grodek2m.jpg) Gródek – kościół św. Anny
![Gruszka Duża Gruszka Duża](../images/mic/jn-gruszka-duza1m.jpg) Gruszka Duża
![Gruszka Duża Gruszka Duża](../images/mic/jn-gruszka-duza1am.jpg) Gruszka Duża
![Gruszka Zaporska Gruszka Zaporska](../images/mic/jn-gruszka-zaporska1am.jpg) Gruszka Zaporska – gm. Radecznica Drewniana rzeźba w kapliczce. Fot. z 16 lipca 2009 r.
![Gruszka Zaporska Gruszka Zaporska](../images/mic/jn-gruszka-zaporska1m.jpg) Gruszka Zaporska – gm. Radecznica Drewniana rzeźba w kapliczce. Fot. z 16 lipca 2009 r.
![Gruszka Zaporska Gruszka Zaporska](../images/mic/jn-gruszka-zaporska2am.jpg) Gruszka Zaporska – gm. Radecznica Drewniana rzeźba w kapliczce. Fot. z 18 lipca 2020 r.
![Gruszka Zaporska Gruszka Zaporska](../images/mic/jn-gruszka-zaporska2bm.jpg) Gruszka Zaporska – gm. Radecznica Drewniana rzeźba w kapliczce. Fot. z 18 lipca 2020 r.
![Hamernia Hamernia](../images/mic/jn-hamernia1m.jpg) Hamernia (Czartowe Pole)
![Hamernia Hamernia](../images/mic/jn-hamernia1am.jpg) Hamernia (Czartowe Pole)
![Hamernia Hamernia](../images/mic/jn-hamernia2am.jpg) Hamernia (droga do Józefowa) – gm. Józefów Fot. z 9 lipca 2009 r.
![Hamernia Hamernia](../images/mic/jn-hamernia2m.jpg) Hamernia (droga do Józefowa) – gm. Józefów Fot. z 9 lipca 2009 r.
![Hamernia Hamernia](../images/mic/jn-hamernia2cm.jpg) Hamernia (droga do Józefowa) – gm. Józefów Fot. z 3 maja 2011 r.
![Hamernia Hamernia](../images/mic/jn-hamernia2dm.jpg) Hamernia (droga do Józefowa) – gm. Józefów Fot. z 3 maja 2011 r.
![Horodło Horodło](../images/mic/jn-horodlo1am.jpg) Horodło – ul. Jurydyka Polichromowana rzeźba na ołtarzu bocznym (po wsch. stronie) w kościele podominikańskim św. Jacka i Matki Bożej Różańcowej.
![Horodło Horodło](../images/mic/jn-horodlo1bm.jpg) Horodło – ul. Jurydyka Polichromowana rzeźba na ołtarzu bocznym (po wsch. stronie) w kościele podominikańskim św. Jacka i Matki Bożej Różańcowej.
![Horoszczyce Horoszczyce](../images/mic/jn-horoszczyce1m.jpg) Horoszczyce – gm. Dołhobyczów Kamienna figura z 1907 r. na dwukondygnacyjnym cokole, pod lipami przy mostku na strumyku.
![Horoszczyce Horoszczyce](../images/mic/jn-horoszczyce1am.jpg) Horoszczyce – gm. Dołhobyczów Kamienna figura z 1907 r. na dwukondygnacyjnym cokole, pod lipami przy mostku na strumyku.
![Horyszów Polski Horyszów Polski](../images/mic/jn-horyszow-polski1m.jpg) Horyszów Polski – gm. Sitno Kamienna figura na cmentarzu na nagrobku Jana Presza zmarłego w 1922 r.
![Horyszów Polski Horyszów Polski](../images/mic/jn-horyszow-polski1am.jpg) Horyszów Polski – gm. Sitno Kamienna figura na cmentarzu na nagrobku Jana Presza zmarłego w 1922 r.
![Horyszów-Stara Kolonia Horyszów-Stara Kolonia](../images/mic/jn-horyszow-stara-kolonia1m.jpg) Horyszów-Stara Kolonia – gm. Sitno Przydrożna kapliczka z drewnianą rzeźbą.
![Horyszów-Stara Kolonia Horyszów-Stara Kolonia](../images/mic/jn-horyszow-stara-kolonia1am.jpg) Horyszów-Stara Kolonia – gm. Sitno Przydrożna kapliczka z drewnianą rzeźbą.
![Hucisko Hucisko](../images/mic/jn-hucisko1am.jpg) Hucisko – gm. Krasnobród Kamienna niebieska (teraz zielona) figura na cokole pod lipą na wsch. krańcu wsi. Fot. z 7 czerwca 2009 r.
![Hucisko Hucisko](../images/mic/jn-hucisko1m.jpg) Hucisko – gm. Krasnobród Kamienna niebieska (teraz zielona) figura na cokole pod lipą na wsch. krańcu wsi. Fot. z 7 czerwca 2009 r.
![Hucisko Hucisko](../images/mic/jn-hucisko1dm.jpg) Hucisko – gm. Krasnobród Kamienna zielona (poprzednio niebieska) figura na cokole pod lipą na wsch. krańcu wsi. Fot. z 30 kwietnia 2012 r.
![Hucisko Hucisko](../images/mic/jn-hucisko1bm.jpg) Hucisko – gm. Krasnobród Kamienna zielona (poprzednio niebieska) figura na cokole pod lipą na wsch. krańcu wsi. Fot. z 30 kwietnia 2012 r.
![Huszczka Duża Huszczka Duża](../images/mic/jn-huszczka-duza1m.jpg) Huszczka Duża – gm. Skierbieszów Figura w centrum wsi w pobliżu źródła (studni) pod altanką. Na cokole napis: „BOŻE BŁOGOSŁAW LUD TWÓJ FUNDATOR JAKOP PAUL 1907 R.” Obiekt bardzo podobny do figury w Sitańcu-Kolonii (postawili bracia?).
![Huszczka Duża Huszczka Duża](../images/mic/jn-huszczka-duza1am.jpg) Huszczka Duża – gm. Skierbieszów Figura w centrum wsi w pobliżu źródła (studni) pod altanką. Na cokole napis: „BOŻE BŁOGOSŁAW LUD TWÓJ FUNDATOR JAKOP PAUL 1907 R.” Obiekt bardzo podobny do figury w Sitańcu-Kolonii (postawili bracia?).
![Huta Różaniecka Huta Różaniecka](../images/mic/jn-huta-rozaniecka1am.jpg) Huta Różaniecka
![Huta Różaniecka Huta Różaniecka](../images/mic/jn-huta-rozaniecka1m.jpg) Huta Różaniecka
![Janów Lubelski Janów Lubelski](../images/mic/jn-janow2am.jpg) Janów Lubelski – ul. Bialska
![Janów Lubelski Janów Lubelski](../images/mic/jn-janow2m.jpg) Janów Lubelski – ul. Bialska
![Janów Lubelski Janów Lubelski](../images/mic/jn-janow1am.jpg) Janów Lubelski – ul. Lubelska
![Janów Lubelski Janów Lubelski](../images/mic/jn-janow1m.jpg) Janów Lubelski – ul. Lubelska
![Janów Lubelski Janów Lubelski](../images/mic/jn-janow-lubelski7cm.jpg) Janów Lubelski – ul. Jana Pawła II
![Janów Lubelski Janów Lubelski](../images/mic/jn-janow-lubelski7em.jpg) Janów Lubelski – ul. Jana Pawła II
![Janówka Wschodnia Janówka Wschodnia](../images/mic/jn-janowka-wschodnia1m.jpg) Janówka Wschodnia
![Janówka Wschodnia Janówka Wschodnia](../images/mic/jn-janowka-wschodnia1am.jpg) Janówka Wschodnia
![Józefów Józefów](../images/mic/jn-jozefow1m.jpg) Józefów – ul. Kościuszki 6
![Józefów Józefów](../images/mic/jn-jozefow1am.jpg) Józefów – ul. Kościuszki 6
![Józefów Józefów](../images/mic/jn-jozefow2m.jpg) Józefów – ul. Kościuszki Kapliczka z 1905 r. ufundowana przez Jana Kolaszyńskiego. Fot. z 9 lipca 2009 r.
![Józefów Józefów](../images/mic/jn-jozefow2am.jpg) Józefów – ul. Kościuszki Kapliczka z 1905 r. ufundowana przez Jana Kolaszyńskiego. Fot. z 3 maja 2011 r.
![Józefów Józefów](../images/mic/jn-jozefow2cm.jpg) Józefów – ul. Kościuszki Kapliczka z 1905 r. ufundowana przez Jana Kolaszyńskiego. Fot. z 18 lipca 2020 r.
![Józefów Józefów](../images/mic/jn-jozefow2dm.jpg) Józefów – ul. Kościuszki Kapliczka z 1905 r. ufundowana przez Jana Kolaszyńskiego. Fot. z 18 lipca 2020 r.
![Józefów nad Wisłą Józefów nad Wisłą](../images/mic/jn-jozefow-nad-wisla1bm.jpg) Józefów nad Wisłą – ul. Powstańców Kamienna figura w niszy w murze kościelnym.
![Józefów nad Wisłą Józefów nad Wisłą](../images/mic/jn-jozefow-nad-wisla1cm.jpg) Józefów nad Wisłą – ul. Powstańców Kamienna figura w niszy w murze kościelnym.
![Kalinowice Kalinowice](../images/mic/jn-kalinowice1m.jpg) Kalinowice
![Kalinowice Kalinowice](../images/mic/jn-kalinowice1am.jpg) Kalinowice
![Komarów-Osada Komarów-Osada](../images/mic/jn-komarow-osada1m.jpg) Komarów-Osada
![Komarów-Osada Komarów-Osada](../images/mic/jn-komarow-osada1am.jpg) Komarów-Osada
![Korchów Pierwszy Korchów Pierwszy](../images/mic/jn-korchow1am.jpg) Korchów Pierwszy
![Korchów Pierwszy Korchów Pierwszy](../images/mic/jn-korchow1m.jpg) Korchów Pierwszy
![Korhynie Korhynie](../images/mic/jn-korhynie1am.jpg) Korhynie
![Korhynie Korhynie](../images/mic/jn-korhynie1m.jpg) Korhynie
![Kościaszyn Kościaszyn](../images/mic/jn-kosciaszyn1bm.jpg) Kościaszyn – gm. Dołhobyczów Kościół filialny św. Jana Nepomucena. W oszklonej wnęce drewniana rzeźba świętego.
![Kościaszyn Kościaszyn](../images/mic/jn-kosciaszyn2am.jpg) Kościaszyn – gm. Dołhobyczów Kościół filialny św. Jana Nepomucena. W oszklonej wnęce drewniana rzeźba świętego.
![Krasnobród Krasnobród](../images/mic/jn-krasnobrod1am.jpg) Krasnobród – ul. 3 Maja
![Krasnobród Krasnobród](../images/mic/jn-krasnobrod1m.jpg) Krasnobród – ul. 3 Maja
![Krasnobród Krasnobród](../images/mic/jn-krasnobrod2am.jpg) Krasnobród – cmentarz (ul. Spokojna)
![Krasnobród Krasnobród](../images/mic/jn-krasnobrod2m.jpg) Krasnobród – cmentarz (ul. Spokojna)
![Krowica Sama Krowica Sama](../images/mic/jn-krowica-holodowska1m.jpg) Krowica Sama – gm. Lubaczów Rzeźba w kapliczce nad potokiem na granicy z Krowicą Hołodowską
![Krowica Sama Krowica Sama](../images/mic/jn-krowica-holodowska1am.jpg) Krowica Sama – gm. Lubaczów Rzeźba w kapliczce nad potokiem na granicy z Krowicą Hołodowską
![Krowica Sama Krowica Sama](../images/mic/jn-krowica-sama1m.jpg) Krowica Sama – gm. Lubaczów Drewniana rzeźba w kościele Przemienienia Pańskiego. Przeniesiona została z kapliczki nad potokiem przez ks. kan. Stanisława Deca.
![Krowica Sama Krowica Sama](../images/mic/jn-krowica-sama1am.jpg) Krowica Sama – gm. Lubaczów Drewniana rzeźba w kościele Przemienienia Pańskiego. Przeniesiona została z kapliczki nad potokiem przez ks. kan. Stanisława Deca.
![Krowica Sama Krowica Sama](../images/mic/jn-krowica-sama2m.jpg) Krowica Sama – gm. Lubaczów Rzeźba na kościele Przemienienia Pańskiego
![Krowica Sama Krowica Sama](../images/mic/jn-krowica-sama2am.jpg) Krowica Sama – gm. Lubaczów Rzeźba na kościele Przemienienia Pańskiego
![Kryłów Kryłów](../images/mic/jn-krylow1m.jpg) Kryłów – gm. Mircze Rokokowa rzeźba św. Jana Nepomucena z 2. poł. XVIII w. stojąca przed resztkami muru nieistniejącego już klasztoru reformatów. Lewą rękę świętego i część krzyża odstrzelili podobnież upowcy.
![Kryłów Kryłów](../images/mic/jn-krylow1am.jpg) Kryłów – gm. Mircze Rokokowa rzeźba św. Jana Nepomucena z 2. poł. XVIII w. stojąca przed resztkami muru nieistniejącego już klasztoru reformatów. Lewą rękę świętego i część krzyża odstrzelili podobnież upowcy.
![Kryszyn Kryszyn](../images/mic/jn-kryszyn1m.jpg) Kryszyn – gm. Telatyn Kapliczka na rozstajach w płn. części wsi, z nową figurą na miejscu starszej uszkodzonej w nocy z 15 na 16 października 2008 r.
![Kryszyn Kryszyn](../images/mic/jn-kryszyn1am.jpg) Kryszyn – gm. Telatyn Kapliczka na rozstajach w płn. części wsi, z nową figurą na miejscu starszej uszkodzonej w nocy z 15 na 16 października 2008 r.
![Krzeszów Krzeszów](../images/mic/jn-krzeszow2am.jpg) Krzeszów– ul. Kościelna Relief (dawniej w bocznym ołtarzu) w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
![Krzeszów Krzeszów](../images/mic/jn-krzeszow2cm.jpg) Krzeszów– ul. Kościelna Relief (dawniej w bocznym ołtarzu) w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
![Księżomierz Księżomierz](../images/mic/jn-ksiezomierz1am.jpg) Księżomierz
![Księżomierz Księżomierz](../images/mic/jn-ksiezomierz1m.jpg) Księżomierz
![Lipa Lipa](../images/mic/jn-lipa1am.jpg) Lipa
![Lipa Lipa](../images/mic/jn-lipa1m.jpg) Lipa
![Lipiny Dolne-Kolonia Lipiny Dolne-Kolonia](../images/mic/jn-lipiny-dolne-kolonia2am.jpg) Lipiny Dolne-Kolonia – gm. Potok Górny Drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena w starszej drewnianej kapliczce opodal mostku.
![Lipiny Dolne-Kolonia Lipiny Dolne-Kolonia](../images/mic/jn-lipiny-dolne-kolonia2cm.jpg) Lipiny Dolne-Kolonia – gm. Potok Górny Drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena w starszej drewnianej kapliczce opodal mostku.
![Lipowiec Lipowiec](../images/mic/jn-lipowiec1cm.jpg) Lipowiec – gm. Tereszpol Pozbawiona biretu polichromowana kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena w murowanej kapliczce z 1856 r.
![Lipowiec Lipowiec](../images/mic/jn-lipowiec1fm.jpg) Lipowiec – gm. Tereszpol Pozbawiona biretu polichromowana kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena w murowanej kapliczce z 1856 r.
![Łabunie Łabunie](../images/mic/jn-labunie1m.jpg) Łabunie – ul. Zamojska Figura na cmentarzu.
![Łabunie Łabunie](../images/mic/jn-labunie1am.jpg) Łabunie – ul. Zamojska Figura na cmentarzu.
![Łabunie Łabunie](../images/mic/jn-labunie2m.jpg) Łabunie – ul. Kościelna Figura z lat 80. XVIII w. na murze przy kościele Matki Bożej Szkaplerznej i św. Dominika.
![Łabunie Łabunie](../images/mic/jn-labunie2am.jpg) Łabunie – ul. Kościelna Figura z lat 80. XVIII w. na murze przy kościele Matki Bożej Szkaplerznej i św. Dominika.
![Łabunie Łabunie](../images/mic/jn-labunie3m.jpg) Łabunie – róg ul. Lipskiej Figura z 1846 r.
![Łabunie Łabunie](../images/mic/jn-labunie3am.jpg) Łabunie – róg ul. Lipskiej Figura z 1846 r.
![Łabunie Łabunie](../images/mic/jn-labunie4m.jpg) Łabunie – ul. Lipska
![Łabunie Łabunie](../images/mic/jn-labunie4am.jpg) Łabunie – ul. Lipska
![Łaszczów Łaszczów](../images/mic/jn-laszczow1m.jpg) Łaszczów
![Łaszczów Łaszczów](../images/mic/jn-laszczow1am.jpg) Łaszczów
![Łazory Łazory](../images/mic/jn-lazory3bm.jpg) Łazory
![Łazory Łazory](../images/mic/jn-lazory3cm.jpg) Łazory
![Łosiniec Łosiniec](../images/mic/jn-losiniec1am.jpg) Łosiniec – gm. Susiec Polichromowana kamienna figura w niszy cokołu bielonego krzyża wzniesionego w 1906 r. staraniem Andrzeja Hałasy.
![Łosiniec Łosiniec](../images/mic/jn-losiniec1bm.jpg) Łosiniec – gm. Susiec Polichromowana kamienna figura w niszy cokołu bielonego krzyża wzniesionego w 1906 r. staraniem Andrzeja Hałasy.
![Łukowa Łukowa](../images/mic/jn-lukowa1am.jpg) Łukowa
![Łukowa Łukowa](../images/mic/jn-lukowa1m.jpg) Łukowa
![Łukowa Łukowa](../images/mic/jn-lukowa2am.jpg) Łukowa
![Łukowa Łukowa](../images/mic/jn-lukowa2m.jpg) Łukowa
![Majdan Górny Majdan Górny](../images/mic/jn-majdan-gorny1am.jpg) Majdan Górny – gm. Tomaszów Lubelski Polichromowana figura w drewnianej przydrożnej kapliczce.
![Majdan Górny Majdan Górny](../images/mic/jn-majdan-gorny1bm.jpg) Majdan Górny – gm. Tomaszów Lubelski Polichromowana figura w drewnianej przydrożnej kapliczce.
![Majdan Nowy Majdan Nowy](../images/mic/jn-majdan-nowy1am.jpg) Majdan Nowy – gm. Księżpol Kamienna figura obok dworu – rządcówki Klucza Księżpolskiego Ordynacji Zamojskiej.
![Majdan Nowy Majdan Nowy](../images/mic/jn-majdan-nowy1cm.jpg) Majdan Nowy – gm. Księżpol Kamienna figura obok dworu – rządcówki Klucza Księżpolskiego Ordynacji Zamojskiej.
![Majdan Sitaniecki Majdan Sitaniecki](../images/mic/jn-majdan-sitaniecki1m.jpg) Majdan Sitaniecki – gm. Zamość Przydrożna kapliczka z drewnianą figurą.
![Majdan Sitaniecki Majdan Sitaniecki](../images/mic/jn-majdan-sitaniecki1am.jpg) Majdan Sitaniecki – gm. Zamość Przydrożna kapliczka z drewnianą figurą.
![Majdan Sopocki Drugi Majdan Sopocki Drugi](../images/mic/jn-majdan-sopocki-drugi1am.jpg) Majdan Sopocki Drugi – gm. Susiec Figura z piaskowca w niszy krzyża na grobie Jana Hurkały, zm. 6.12.1921.
![Majdan Sopocki Drugi Majdan Sopocki Drugi](../images/mic/jn-majdan-sopocki-drugi1bm.jpg) Majdan Sopocki Drugi – gm. Susiec Figura z piaskowca w niszy krzyża na grobie Jana Hurkały, zm. 6.12.1921.
![Majdan Sopocki Drugi Majdan Sopocki Drugi](../images/mic/jn-majdan-sopocki-drugi2am.jpg) Majdan Sopocki Drugi – gm. Susiec Figura z piaskowca w niszy nagrobka ze zwalonym krzyżem na grobie Jana Mazura, zm. 13.02.1929.
![Majdan Sopocki Drugi Majdan Sopocki Drugi](../images/mic/jn-majdan-sopocki-drugi2bm.jpg) Majdan Sopocki Drugi – gm. Susiec Figura z piaskowca w niszy nagrobka ze zwalonym krzyżem na grobie Jana Mazura, zm. 13.02.1929.
![Majdan Wielki Majdan Wielki](../images/mic/jn-majdan-wielki1am.jpg) Majdan Wielki– gm. Krasnobród Kamienna rzeźba nadszarpnięta zębem czasu. Podziękowania dla p. Andrzeja Majewskiego za nadesłaną informację.
![Majdan Wielki Majdan Wielki](../images/mic/jn-majdan-wielki1dm.jpg) Majdan Wielki– gm. Krasnobród Kamienna rzeźba nadszarpnięta zębem czasu. Podziękowania dla p. Andrzeja Majewskiego za nadesłaną informację.
![Malice Malice](../images/mic/jn-malice1m.jpg) Malice
![Malice Malice](../images/mic/jn-malice1am.jpg) Malice
![Maziarnia-Pęk Maziarnia-Pęk](../images/mic/jn-maziarnia-pek1am.jpg) Maziarnia-Pęk – gm. Harasiuki
![Maziarnia-Pęk Maziarnia-Pęk](../images/mic/jn-maziarnia-pek1bm.jpg) Maziarnia-Pęk – gm. Harasiuki
![Mojsławice Mojsławice](../images/mic/jn-mojslawice1bm.jpg) Mojsławice – gm. Uchanie Drewniana kapliczka z drewnianymi rzeźbami św. Jana Nepomucena z 1862 r. i św. Antoniego Padewskiego z 1848 r.
![Mojsławice Mojsławice](../images/mic/jn-mojslawice1am.jpg) Mojsławice – gm. Uchanie Drewniana kapliczka z drewnianymi rzeźbami św. Jana Nepomucena z 1862 r. i św. Antoniego Padewskiego z 1848 r.
![Mojsławice Mojsławice](../images/mic/jn-mojslawice2am.jpg) Mojsławice – gm. Uchanie Kapliczka z pnia z drewnianą rzebą św. Jana Nepomucena.
![Mojsławice Mojsławice](../images/mic/jn-mojslawice2bm.jpg) Mojsławice – gm. Uchanie Kapliczka z pnia z drewnianą rzebą św. Jana Nepomucena.
![Momoty Dolne Momoty Dolne](../images/mic/jn-momoty1am.jpg) Momoty Dolne
![Momoty Dolne Momoty Dolne](../images/mic/jn-momoty1m.jpg) Momoty Dolne
![Morgi (gm. Łukowa) Morgi (gm. Łukowa)](../images/mic/jn-morgi1am.jpg) Morgi – gm. Łukowa
![Morgi (gm. Łukowa) Morgi (gm. Łukowa)](../images/mic/jn-morgi1m.jpg) Morgi – gm. Łukowa
![Moroczyn Moroczyn](../images/mic/jn-moroczyn1m.jpg) Moroczyn – gm. Hrubieszów Bielona dworska kapliczka z wybrzuszonym cokołem stojąca opodal domu nr 61. W kapliczce kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena. Historię kapliczki opisał prof. Wiktor Zin w Opowieściach o polskich kapliczkach.
![Moroczyn Moroczyn](../images/mic/jn-moroczyn1am.jpg) Moroczyn – gm. Hrubieszów Bielona dworska kapliczka z wybrzuszonym cokołem stojąca opodal domu nr 61. W kapliczce kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena. Historię kapliczki opisał prof. Wiktor Zin w Opowieściach o polskich kapliczkach.
![Nadrzecze Nadrzecze](../images/mic/jn-nadrzecze1am.jpg) Nadrzecze – kaplica św. Krzysztofa
![Nadrzecze Nadrzecze](../images/mic/jn-nadrzecze1m.jpg) Nadrzecze – kaplica św. Krzysztofa
![Narol Narol](../images/mic/jn-narol1am.jpg) Narol – ul. Warszawska
![Narol Narol](../images/mic/jn-narol1m.jpg) Narol – ul. Warszawska
![Niedzieliska Niedzieliska](../images/mic/jn-niedzieliska1am.jpg) Niedzieliska
![Niedzieliska Niedzieliska](../images/mic/jn-niedzieliska1m.jpg) Niedzieliska
![Niemstów Niemstów](../images/mic/jn-niemstow1m.jpg) Niemstów – gm. Cieszanów Fot. z 1 maja 2011 r.
![Niemstów Niemstów](../images/mic/jn-niemstow1am.jpg) Niemstów – gm. Cieszanów Fot. z 1 maja 2011 r.
![Niemstów Niemstów](../images/mic/jn-niemstow1cm.jpg) Niemstów – gm. Cieszanów Fot. z 21 października 2017 r.
![Niemstów Niemstów](../images/mic/jn-niemstow1dm.jpg) Niemstów – gm. Cieszanów Fot. z 21 października 2017 r.
![Niewirków Niewirków](../images/mic/jn-niewirkow1am.jpg) Niewirków – gm. Miączyn Prosta figura kamienna z zatartymi szczegółami w arkadowej kapliczce.
![Niewirków Niewirków](../images/mic/jn-niewirkow1bm.jpg) Niewirków – gm. Miączyn Prosta figura kamienna z zatartymi szczegółami w arkadowej kapliczce.
![Nowiny Horynieckie Nowiny Horynieckie](../images/mic/jn-nowiny-horynieckie1m.jpg) Nowiny Horynieckie
![Nowiny Horynieckie Nowiny Horynieckie](../images/mic/jn-nowiny-horynieckie1am.jpg) Nowiny Horynieckie
![Odletajka Odletajka](../images/mic/jn-odletajka1m.jpg) Odletajka – gm. Uchanie Mała (wys. 23 cm) drewniana figurka św. Jana Nepomucena w przydrożnej kapliczce.
![Odletajka Odletajka](../images/mic/jn-odletajka1bm.jpg) Odletajka – gm. Uchanie Mała (wys. 23 cm) drewniana figurka św. Jana Nepomucena w przydrożnej kapliczce.
![Odletajka Odletajka](../images/mic/jn-odletajka2am.jpg) Odletajka – gm. Uchanie Mała (wys. 29 cm) drewniana figurka św. Jana Nepomucena w tej samej przydrożnej kapliczce. Autor – Józef Zagórski (1864 r.?).
![Odletajka Odletajka](../images/mic/jn-odletajka2bm.jpg) Odletajka – gm. Uchanie Mała (wys. 29 cm) drewniana figurka św. Jana Nepomucena w tej samej przydrożnej kapliczce. Autor – Józef Zagórski (1864 r.?).
![Oleszyce Oleszyce](../images/mic/jn-oleszyce1m.jpg) Oleszyce – ul. Sapiehy Kapliczka przy rozjeździe dróg na Bełżec i Lubaczów.
![Oleszyce Oleszyce](../images/mic/jn-oleszyce1am.jpg) Oleszyce – ul. Sapiehy Kapliczka przy rozjeździe dróg na Bełżec i Lubaczów.
![Oleszyce Oleszyce](../images/mic/jn-oleszyce2m.jpg) Oleszyce – ul. Mickiewicza Figura na ogrodzeniu przed kościołem Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
![Oleszyce Oleszyce](../images/mic/jn-oleszyce2am.jpg) Oleszyce – ul. Mickiewicza Figura na ogrodzeniu przed kościołem Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
![Oleszyce Oleszyce](../images/mic/jn-oleszyce3m.jpg) Oleszyce – ul. Mickiewicza Figura przy kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Napis: „ŚWIĘTY JANIE NEPOMUCENIE / OPIEKUJ SIĘ NAMI / OLESZYCE 2007 r.”
![Oleszyce Oleszyce](../images/mic/jn-oleszyce3am.jpg) Oleszyce – ul. Mickiewicza Figura przy kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Napis: „ŚWIĘTY JANIE NEPOMUCENIE / OPIEKUJ SIĘ NAMI / OLESZYCE 2007 r.”
![Orłów Murowany-Kolonia Orłów Murowany-Kolonia](../images/mic/jn-orlow-murowany-kolonia1am.jpg) Orłów Murowany-Kolonia – gm. Izbica Malowana rzeźba przy źródle przy drodze do Majdanu Krynickiego, obok domu nr 35, u podnóża wzgórza, na którym stoi kościół św. Kajetana. Fot. z 30 kwietnia 2011 r.
![Orłów Murowany-Kolonia Orłów Murowany-Kolonia](../images/mic/jn-orlow-murowany-kolonia1bm.jpg) Orłów Murowany-Kolonia – gm. Izbica Malowana rzeźba przy źródle przy drodze do Majdanu Krynickiego, obok domu nr 35, u podnóża wzgórza, na którym stoi kościół św. Kajetana. Fot. z 30 kwietnia 2011 r.
![Orłów Murowany-Kolonia Orłów Murowany-Kolonia](../images/mic/jn-orlow-murowany-kolonia1dm.jpg) Orłów Murowany-Kolonia – gm. Izbica Malowana rzeźba przy źródle przy drodze do Majdanu Krynickiego, obok domu nr 35, u podnóża wzgórza, na którym stoi kościół św. Kajetana. Fot. z 26 kwietnia 2015 r.
![Orłów Murowany-Kolonia Orłów Murowany-Kolonia](../images/mic/jn-orlow-murowany-kolonia1fm.jpg) Orłów Murowany-Kolonia – gm. Izbica Malowana rzeźba przy źródle przy drodze do Majdanu Krynickiego, obok domu nr 35, u podnóża wzgórza, na którym stoi kościół św. Kajetana. Fot. z 26 kwietnia 2015 r.
![Ostrów Ostrów](../images/mic/jn-ostrow1am.jpg) Ostrów
![Ostrów Ostrów](../images/mic/jn-ostrow1m.jpg) Ostrów
![Oszczów Oszczów](../images/mic/jn-oszczow1m.jpg) Oszczów
![Oszczów Oszczów](../images/mic/jn-oszczow1am.jpg) Oszczów
![Otrocz Otrocz](../images/mic/jn-otrocz1am.jpg) Otrocz
![Otrocz Otrocz](../images/mic/jn-otrocz1m.jpg) Otrocz
![Panasówka Panasówka](../images/mic/jn-panasowka1am.jpg) Panasówka – gm. Tereszpol Polichromowana kamienna figura z 1907 r., stojąca na zakręcie szosy między Panasówką a Hedwiżynem. Fot. z 7 czerwca 2009 r.
![Panasówka Panasówka](../images/mic/jn-panasowka1m.jpg) Panasówka – gm. Tereszpol Polichromowana kamienna figura z 1907 r., stojąca na zakręcie szosy między Panasówką a Hedwiżynem. Fot. z 7 czerwca 2009 r.
![Panasówka Panasówka](../images/mic/jn-panasowka1cm.jpg) Panasówka – gm. Tereszpol Polichromowana kamienna figura z 1907 r., stojąca na zakręcie szosy między Panasówką a Hedwiżynem. Fot. z 2 maja 2015 r.
![Panasówka Panasówka](../images/mic/jn-panasowka1bm.jpg) Panasówka – gm. Tereszpol Polichromowana kamienna figura z 1907 r., stojąca na zakręcie szosy między Panasówką a Hedwiżynem. Fot. z 2 maja 2015 r.
![Płazów Płazów](../images/mic/jn-plazow1bm.jpg) Płazów – gm. Narol Figurka u podstawy krzyża nagrobnego.
![Płazów Płazów](../images/mic/jn-plazow1dm.jpg) Płazów – gm. Narol Figurka u podstawy krzyża nagrobnego.
![Pniówek Pniówek](../images/mic/jn-pniowek1am.jpg) Pniówek
![Pniówek Pniówek](../images/mic/jn-pniowek1m.jpg) Pniówek
![Pniówek Pniówek](../images/mic/jn-pniowek2am.jpg) Pniówek
![Pniówek Pniówek](../images/mic/jn-pniowek2m.jpg) Pniówek
![Podborcze Podborcze](../images/mic/jn-podborcze1am.jpg) Podborcze
![Podborcze Podborcze](../images/mic/jn-podborcze1m.jpg) Podborcze
![Polichna Pierwsza Polichna Pierwsza](../images/mic/jn-polichna1am.jpg) Polichna Pierwsza
![Polichna Pierwsza Polichna Pierwsza](../images/mic/jn-polichna1m.jpg) Polichna Pierwsza
![Ponikwy Ponikwy](../images/mic/jn-ponikwy1am.jpg) Ponikwy
![Ponikwy Ponikwy](../images/mic/jn-ponikwy1m.jpg) Ponikwy
![Popkowice Popkowice](../images/mic/jn-popkowice1am.jpg) Popkowice
![Popkowice Popkowice](../images/mic/jn-popkowice1m.jpg) Popkowice
![Potoczek Potoczek](../images/mic/jn-potoczek1am.jpg) Potoczek
![Potoczek Potoczek](../images/mic/jn-potoczek1m.jpg) Potoczek
![Potok Górny Potok Górny](../images/mic/jn-potok-gorny1m.jpg) Potok Górny – gm. Potok Górny Rzeźba św. Jana Nepomucena w ołtarzu głównym w kościele św. Jana Chrzciciela.
![Potok Górny Potok Górny](../images/mic/jn-potok-gorny1am.jpg) Potok Górny – gm. Potok Górny Rzeźba św. Jana Nepomucena w ołtarzu głównym w kościele św. Jana Chrzciciela.
![Potok Wielki Potok Wielki](../images/mic/jn-potok-wielki1am.jpg) Potok Wielki
![Potok Wielki Potok Wielki](../images/mic/jn-potok-wielki1m.jpg) Potok Wielki
![Potoki Potoki](../images/mic/jn-potoki1am.jpg) Potoki
![Potoki Potoki](../images/mic/jn-potoki1m.jpg) Potoki
![Prawno Prawno](../images/mic/jn-prawno1m.jpg) Prawno – gm. Józefów nad Wisłą Drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena w kościele św. Anny, pochodząca ze starej kapliczki przywalonej drzewem.
![Prawno Prawno](../images/mic/jn-prawno1am.jpg) Prawno – gm. Józefów nad Wisłą Drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena w kościele św. Anny, pochodząca ze starej kapliczki przywalonej drzewem.
![Prawno Prawno](../images/mic/jn-prawno2m.jpg) Prawno – gm. Józefów nad Wisłą Drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena w nowej kapliczce przy kościele św. Anny.
![Prawno Prawno](../images/mic/jn-prawno2am.jpg) Prawno – gm. Józefów nad Wisłą Drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena w nowej kapliczce przy kościele św. Anny.
![Pukarzów Pukarzów](../images/mic/jn-pukarzow1m.jpg) Pukarzów
![Pukarzów Pukarzów](../images/mic/jn-pukarzow1am.jpg) Pukarzów
![Putnowice Górne Putnowice Górne](../images/mic/jn-putnowice-gorne1am.jpg) Putnowice Górne – gm. Uchanie Drewniana figurka autorstwa miejscowego twórcy w kapliczce na drewnianym słupie (przy krzyżu drewnianym z 1987 r.). Krzyż i kapliczka otoczone metalowym (uprzednio drewnianym) płotkiem.
![Putnowice Górne Putnowice Górne](../images/mic/jn-putnowice-gorne1bm.jpg) Putnowice Górne – gm. Uchanie Drewniana figurka autorstwa miejscowego twórcy w kapliczce na drewnianym słupie (przy krzyżu drewnianym z 1987 r.). Krzyż i kapliczka otoczone metalowym (uprzednio drewnianym) płotkiem.
![Pysznica Pysznica](../images/mic/jn-pysznica1m.jpg) Pysznica
![Pysznica Pysznica](../images/mic/jn-pysznica1am.jpg) Pysznica
![Pysznica Pysznica](../images/mic/jn-pysznica3am.jpg) Pysznica
![Pysznica Pysznica](../images/mic/jn-pysznica3bm.jpg) Pysznica
![Rachanie Rachanie](../images/mic/jn-rachanie1am.jpg) Rachanie
![Rachanie Rachanie](../images/mic/jn-rachanie1m.jpg) Rachanie
![Radostów Radostów](../images/mic/jn-radostow1m.jpg) Radostów – gm. Mircze Kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena z przełomu XVIII i XIX w., usytuowana na wsch. krańcu wsi, na skarpie nad drogą prowadzącą nad ciekiem wodnym. Figura świętego pozbawiona jest głowy, rąk i krzyża.
![Radostów Radostów](../images/mic/jn-radostow1am.jpg) Radostów – gm. Mircze Kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena z przełomu XVIII i XIX w., usytuowana na wsch. krańcu wsi, na skarpie nad drogą prowadzącą nad ciekiem wodnym. Figura świętego pozbawiona jest głowy, rąk i krzyża.
![Rozdoły Rozdoły](../images/mic/jn-rozdoly1m.jpg) Rozdoły – gm. Sitno Kamienna figura przy drodze w Rozdołach-Zagajniku. Według nieistniejącego już napisu, została wykonana w 1939 r., a jej fundatorem był niejaki Piłat z Jarosławca. Do Rozdołów figurę z pobliskiego Jarosławca przywieziono prawdopodobnie w 1942 r.
![Rozdoły Rozdoły](../images/mic/jn-rozdoly1am.jpg) Rozdoły – gm. Sitno Kamienna figura przy drodze w Rozdołach-Zagajniku. Według nieistniejącego już napisu, została wykonana w 1939 r., a jej fundatorem był niejaki Piłat z Jarosławca. Do Rozdołów figurę z pobliskiego Jarosławca przywieziono prawdopodobnie w 1942 r.
![Ruda Wołoska Ruda Wołoska](../images/mic/jn-ruda-woloska1am.jpg) Ruda Wołoska
![Ruda Wołoska Ruda Wołoska](../images/mic/jn-ruda-woloska1m.jpg) Ruda Wołoska
![Ruszów Ruszów](../images/mic/jn-ruszow1m.jpg) Ruszów
![Ruszów Ruszów](../images/mic/jn-ruszow1am.jpg) Ruszów
![Ruszów Ruszów](../images/mic/jn-ruszow2am.jpg) Ruszów
![Ruszów Ruszów](../images/mic/jn-ruszow2m.jpg) Ruszów
![Rzeczyca Długa Rzeczyca Długa](../images/mic/jn-rzeczyca-dluga1m.jpg) Rzeczyca Długa – gm. Radomyśl nad Sanem Figura po wsch. stronie drogi nr 855. Na cokole napisy: „Święty Janie Nepomucynie módl się za nami” oraz „Fundacyja mieszkanców gminy Rzeczycy Długiej 1922”.
![Rzeczyca Długa Rzeczyca Długa](../images/mic/jn-rzeczyca-dluga1am.jpg) Rzeczyca Długa – gm. Radomyśl nad Sanem Figura po wsch. stronie drogi nr 855. Na cokole napisy: „Święty Janie Nepomucynie módl się za nami” oraz „Fundacyja mieszkanców gminy Rzeczycy Długiej 1922”.
![Siedlisko Siedlisko](../images/mic/jn-siedlisko1m.jpg) Siedlisko – gm. Grabowiec Kapliczka z zamalowaną dokumentnie figurą św. Jana Nepomucena, na wsch krańcu wsi, przy drodze do Grabowca.
![Siedlisko Siedlisko](../images/mic/jn-siedlisko1am.jpg) Siedlisko – gm. Grabowiec Kapliczka z zamalowaną dokumentnie figurą św. Jana Nepomucena, na wsch krańcu wsi, przy drodze do Grabowca.
![Sitaniec-Kolonia Sitaniec-Kolonia](../images/mic/jn-sitaniec-kolonia1m.jpg) Sitaniec-Kolonia – gm. Zamość Figura przy rozstajach we wsch. części wsi. Na cokole napis: „BOŻE BŁOGOSŁAW LUD TWÓJ FUNDATOR JAN PAUL 1907 R”. Obiekt bardzo podobny do figury w Huszczce Dużej (postawili bracia?).
![Sitaniec-Kolonia Sitaniec-Kolonia](../images/mic/jn-sitaniec-kolonia1am.jpg) Sitaniec-Kolonia – gm. Zamość Figura przy rozstajach we wsch. części wsi. Na cokole napis: „BOŻE BŁOGOSŁAW LUD TWÓJ FUNDATOR JAN PAUL 1907 R”. Obiekt bardzo podobny do figury w Huszczce Dużej (postawili bracia?).
![Skorczyce Skorczyce](../images/mic/jn-skorczyce1am.jpg) Skorczyce – gm. Urzędów Fot. z 3 października 2010 r.
![Skorczyce Skorczyce](../images/mic/jn-skorczyce1m.jpg) Skorczyce – gm. Urzędów Fot. z 3 października 2010 r.
![Skorczyce Skorczyce](../images/mic/jn-skorczyce2am.jpg) Skorczyce – gm. Urzędów Fot. z 1 sierpnia 2020 r.
![Skorczyce Skorczyce](../images/mic/jn-skorczyce2bm.jpg) Skorczyce – gm. Urzędów Fot. z 1 sierpnia 2020 r.
![Słodków Trzeci Słodków Trzeci](../images/mic/jn-slodkow1am.jpg) Słodków Trzeci
![Słodków Trzeci Słodków Trzeci](../images/mic/jn-slodkow1m.jpg) Słodków Trzeci
![Stara Wieś Stara Wieś](../images/mic/jn-stara-wies1m.jpg) Stara Wieś
![Stara Wieś Stara Wieś](../images/mic/jn-stara-wies1am.jpg) Stara Wieś
![Staszic Staszic](../images/mic/jn-staszic1cm.jpg) Staszic – gm. Uchanie Pozbawiona krzyża figura św. Jana Nepomucena w drewnianej kapliczce, naprzeciwko pomnika Stanisława Staszica.
![Staszic Staszic](../images/mic/jn-staszic1dm.jpg) Staszic – gm. Uchanie Pozbawiona krzyża figura św. Jana Nepomucena w drewnianej kapliczce, naprzeciwko pomnika Stanisława Staszica.
![Sulów Sulów](../images/mic/jn-sulow1m.jpg) Sulów – gm. Zakrzówek Malowana figura w drewnianej kapliczce przy drodze do Stróży.
![Sulów Sulów](../images/mic/jn-sulow1am.jpg) Sulów – gm. Zakrzówek Malowana figura w drewnianej kapliczce przy drodze do Stróży.
![Sułówek Sułówek](../images/mic/jn-sulowek1am.jpg) Sułówek
![Sułówek Sułówek](../images/mic/jn-sulowek1m.jpg) Sułówek
![Susiec Susiec](../images/mic/jn-susiec4m.jpg) Susiec
![Susiec Susiec](../images/mic/jn-susiec4am.jpg) Susiec
![Szczebrzeszyn Szczebrzeszyn](../images/mic/jn-szczebrzeszyn1m.jpg) Szczebrzeszyn – ul. Partyzantów
![Szczebrzeszyn Szczebrzeszyn](../images/mic/jn-szczebrzeszyn1am.jpg) Szczebrzeszyn – ul. Partyzantów
![Szczebrzeszyn Szczebrzeszyn](../images/mic/jn-szczebrzeszyn2m.jpg) Szczebrzeszyn – ul. Cmentarna Kamienna figura na cmentarzu na grobie Wincentego Hoczyka, Maryanny z Cichoszów Hoczykowej i Jana Flisa.
![Szczebrzeszyn Szczebrzeszyn](../images/mic/jn-szczebrzeszyn2am.jpg) Szczebrzeszyn – ul. Cmentarna Kamienna figura na cmentarzu na grobie Wincentego Hoczyka, Maryanny z Cichoszów Hoczykowej i Jana Flisa.
![Szczebrzeszyn Szczebrzeszyn](../images/mic/jn-szczebrzeszyn4m.jpg) Szczebrzeszyn – ul. Cmentarna Kamienna figura na cmentarzu na grobie Jana Matyja (zm. 2 stycznia 1922 r.), pod lipą.
![Szczebrzeszyn Szczebrzeszyn](../images/mic/jn-szczebrzeszyn4am.jpg) Szczebrzeszyn – ul. Cmentarna Kamienna figura na cmentarzu na grobie Jana Matyja (zm. 2 stycznia 1922 r.), pod lipą.
![Targowisko Targowisko](../images/mic/jn-targowisko1bm.jpg) Targowisko – gm. Zakrzew Figura w ołtarzu przy tęczy (po płd. stronie) w kościele parafialnym św. Tomasza Becketa z Centerbury.
![Targowisko Targowisko](../images/mic/jn-targowisko1cm.jpg) Targowisko – gm. Zakrzew Figura w ołtarzu przy tęczy (po płd. stronie) w kościele parafialnym św. Tomasza Becketa z Centerbury.
![Tarnogóra, 20.03.2011 Tarnogóra, 20.03.2011](../images/mic/jn-tarnogora1cm.jpg) Tarnogóra – gm. Izbica Kapliczka w murze cmentarnym na zachodnim końcu wsi, 20.03.2011.
![Tarnogóra, 20.03.2011 Tarnogóra, 20.03.2011](../images/mic/jn-tarnogora1am.jpg) Tarnogóra – gm. Izbica Kapliczka w murze cmentarnym na zachodnim końcu wsi, 20.03.2011.
![Tarnogóra, 28.03.2021 Tarnogóra, 28.03.2021](../images/mic/jn-tarnogora1gm.jpg) Tarnogóra – gm. Izbica Kapliczka w murze cmentarnym na zachodnim końcu wsi, 28.03.2021.
![Tarnogóra, 28.03.2021 Tarnogóra, 28.03.2021](../images/mic/jn-tarnogora1hm.jpg) Tarnogóra – gm. Izbica Kapliczka w murze cmentarnym na zachodnim końcu wsi, 28.03.2021.
![Tarnogród Tarnogród](../images/mic/jn-tarnogrod1am.jpg) Tarnogród – ul. Nadstawna Kamienna figura z 1848 roku, nad stawem w pobliżu cmentarza.
![Tarnogród Tarnogród](../images/mic/jn-tarnogrod1cm.jpg) Tarnogród – ul. Nadstawna Kamienna figura z 1848 roku, nad stawem w pobliżu cmentarza.
![Tarnogród, 1.05.2011 Tarnogród, 1.05.2011](../images/mic/jn-tarnogrod3m.jpg) Tarnogród – ul. Patyzantów Ołtarz boczny po płd. stronie w kościele Przemienienia Pańskiego, z obrazem św. Jana Nepomucena i rzeźbami świętych Jana Kantego i Jana Nepomucena, 1.05.2011.
![Tarnogród, 1.05.2011 Tarnogród, 1.05.2011](../images/mic/jn-tarnogrod3am.jpg) Tarnogród – ul. Patyzantów Rzeźba św. Jana Nepomucena w ołtarzu bocznym (po płd. stronie) w kościele Przemienienia Pańskiego, 1.05.2011.
![Tarnogród, 11.04.2021 Tarnogród, 11.04.2021](../images/mic/jn-tarnogrod3dm.jpg) Tarnogród – ul. Patyzantów Rzeźba św. Jana Nepomucena w ołtarzu bocznym (po płd. stronie) w kościele Przemienienia Pańskiego, 11.04.2021.
![Tarnogród, 11.04.2021 Tarnogród, 11.04.2021](../images/mic/jn-tarnogrod3em.jpg) Tarnogród – ul. Patyzantów Rzeźba św. Jana Nepomucena w ołtarzu bocznym (po płd. stronie) w kościele Przemienienia Pańskiego, 11.04.2021.
![Tarnowola Tarnowola](../images/mic/jn-tarnowola1am.jpg) Tarnowola
![Tarnowola Tarnowola](../images/mic/jn-tarnowola1m.jpg) Tarnowola
![Tomaszów Lubelski Tomaszów Lubelski](../images/mic/jn-tomaszow-lubelski2m.jpg) Tomaszów Lubelski – ul. Zamojska 34 Drewniana polichromowana figurka św. Jana Nepomucena w kapliczce na słupie (z 1865 r.).
![Tomaszów Lubelski Tomaszów Lubelski](../images/mic/jn-tomaszow-lubelski2bm.jpg) Tomaszów Lubelski – ul. Zamojska 34 Drewniana polichromowana figurka św. Jana Nepomucena w kapliczce na słupie (z 1865 r.).
![Turobin Turobin](../images/mic/jn-turobin50m.jpg) Turobin – ul. Kościelna Rzeźby św. Jana Nepomucena w kościele św. Dominika.
![Turobin Turobin](../images/mic/jn-turobin5fm.jpg) Turobin – ul. Kościelna Rzeźba św. Jana Nepomucena w kościele św. Dominika.
![Turobin Turobin](../images/mic/jn-turobin1am.jpg) Turobin – ul. Kościelna Rzeźba św. Jana Nepomucena w prezbiterium kościoła św. Dominika.
![Turobin Turobin](../images/mic/jn-turobin1m.jpg) Turobin – ul. Kościelna Rzeźba św. Jana Nepomucena w prezbiterium kościoła św. Dominika.
![Turobin Turobin](../images/mic/jn-turobin3m.jpg) Turobin – ul. Narutowicza Kapliczka z kamienną figurą św. Jana Nepomucena.
![Turobin Turobin](../images/mic/jn-turobin3am.jpg) Turobin – ul. Narutowicza Kapliczka z kamienną figurą św. Jana Nepomucena.
![Turobin Turobin](../images/mic/jn-turobin4m.jpg) Turobin – Przedmieście Szczebrzeskie Kapliczka (na miejscu dawnego kościoła Św. Ducha) z drewnianą figurą św. Jana Nepomucena.
![Turobin Turobin](../images/mic/jn-turobin4am.jpg) Turobin – Przedmieście Szczebrzeskie Kapliczka (na miejscu dawnego kościoła Św. Ducha) z drewnianą figurą św. Jana Nepomucena.
![Tyszowce Tyszowce](../images/mic/jn-tyszowce1m.jpg) Tyszowce – gm. Tyszowce Kaplica przy kościele św. Leonarda, w której stała drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena z 1. poł. XIX w.
![Tyszowce (fot. Jerzy Langda) Tyszowce (fot. Jerzy Langda)](../images/mic/jn-tyszowce1am.jpg) Tyszowce – gm. Tyszowce Drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena z 1. poł. XIX w., która stała w kaplicy przy kościele św. Leonarda. Fot. Jerzy Langda.
![Uchanie Uchanie](../images/mic/jn-uchanie1m.jpg) Uchanie – gm. Uchanie Drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena w drewnianej kapliczce opodal kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
![Uchanie Uchanie](../images/mic/jn-uchanie1am.jpg) Uchanie – gm. Uchanie Drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena w drewnianej kapliczce opodal kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
![Udrycze-Koniec Udrycze-Koniec](../images/mic/jn-udrycze1m.jpg) Udrycze-Koniec – gm. Stary Zamość Ruiny barokowej kaplicy na wzgórzu ponad zespołem dworskim. We wnętrzu uszkodzona kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena. Fot. z 20 marca 2011 r.
![Udrycze-Koniec Udrycze-Koniec](../images/mic/jn-udrycze1am.jpg) Udrycze-Koniec – gm. Stary Zamość Ruiny barokowej kaplicy na wzgórzu ponad zespołem dworskim. We wnętrzu uszkodzona kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena. Fot. z 20 marca 2011 r.
![Udrycze-Koniec Udrycze-Koniec](../images/mic/jn-udrycze-koniec2gm.jpg) Udrycze-Koniec – gm. Stary Zamość Odnowiona kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena z barokowej kaplicy, teraz przed tutejszym dworem. Fot. z 18 lipca 2020 r.
![Udrycze-Koniec Udrycze-Koniec](../images/mic/jn-udrycze-koniec2hm.jpg) Udrycze-Koniec – gm. Stary Zamość Odnowiona kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena z barokowej kaplicy, teraz przed tutejszym dworem. Fot. z 18 lipca 2020 r.
![Ulanów Ulanów](../images/mic/jn-ulanow1m.jpg) Ulanów
![Ulanów Ulanów](../images/mic/jn-ulanow1am.jpg) Ulanów
![Urzędów Urzędów](../images/mic/jn-urzedow1am.jpg) Urzędów – ul. Opolska
![Urzędów Urzędów](../images/mic/jn-urzedow1m.jpg) Urzędów – ul. Opolska
![Werbkowice Werbkowice](../images/mic/jn-werbkowice1m.jpg) Werbkowice – gm. Werbkowice Kamienna figura na cokole. Fot. z 30 kwietnia 2011 r.
![Werbkowice Werbkowice](../images/mic/jn-werbkowice1am.jpg) Werbkowice – gm. Werbkowice Kamienna figura na cokole. Fot. z 30 kwietnia 2011 r.
![Werbkowice Werbkowice](../images/mic/jn-werbkowice1gm.jpg) Werbkowice – gm. Werbkowice Kamienna figura na cokole. Fot. z 31 maja 2018 r.
![Werbkowice Werbkowice](../images/mic/jn-werbkowice1hm.jpg) Werbkowice – gm. Werbkowice Kamienna figura na cokole. Fot. z 31 maja 2018 r.
![Wielącza Wielącza](../images/mic/jn-wielacza1am.jpg) Wielącza– gm. Szczebrzeszyn
![Wielącza Wielącza](../images/mic/jn-wielacza1cm.jpg) Wielącza– gm. Szczebrzeszyn
![Wierzba Wierzba](../images/mic/jn-wierzba1m.jpg) Wierzba – gm. Stary Zamość Kamienna figura na cokole. Napisy: „Św. JANIE / NEPOMUCENIE / MÓDL SIĘ ZA NAMI / 1918”, „FUNDACJA / KÓŁKA RÓŻAŃCOWEGO / J. NOWAK /W LUBLINIE”.
![Wierzba Wierzba](../images/mic/jn-wierzba1am.jpg) Wierzba – gm. Stary Zamość Kamienna figura na cokole. Napisy: „Św. JANIE / NEPOMUCENIE / MÓDL SIĘ ZA NAMI / 1918”, „FUNDACJA / KÓŁKA RÓŻAŃCOWEGO / J. NOWAK /W LUBLINIE”.
![Wierzchowiska Pierwsze Wierzchowiska Pierwsze](../images/mic/jn-wierzchowiska1am.jpg) Wierzchowiska Pierwsze – gm. Modliborzyce Drewniana polichromowana rzeźba św. Jana Nepomucena z 1904 r. w drewnianej przydrożnej kapliczce.
![Wierzchowiska Pierwsze Wierzchowiska Pierwsze](../images/mic/jn-wierzchowiska1m.jpg) Wierzchowiska Pierwsze – gm. Modliborzyce Drewniana polichromowana rzeźba św. Jana Nepomucena z 1904 r. w drewnianej przydrożnej kapliczce.
![Wilkołaz Drugi Wilkołaz Drugi](../images/mic/jn-wilkolaz1am.jpg) Wilkołaz Drugi
![Wilkołaz Drugi Wilkołaz Drugi](../images/mic/jn-wilkolaz1m.jpg) Wilkołaz Drugi
![Wirkowice Pierwsze Wirkowice Pierwsze](../images/mic/jn-wirkowice-pierwsze1m.jpg) Wirkowice Pierwsze – gm. Izbica Nowa kapliczka ze starą rzeźbą drewnianą postawiona nad Wieprzem, przy drodze między Wirkowicami Pierwszymi i Tarnogórą. Wg miejscowej legendy figurę przyniosła woda w czasie powodzi.
![Wirkowice Pierwsze Wirkowice Pierwsze](../images/mic/jn-wirkowice-pierwsze1am.jpg) Wirkowice Pierwsze – gm. Izbica Nowa kapliczka ze starą rzeźbą drewnianą postawiona nad Wieprzem, przy drodze między Wirkowicami Pierwszymi i Tarnogórą. Wg miejscowej legendy figurę przyniosła woda w czasie powodzi.
![Władysławów Cygany Władysławów Cygany](../images/mic/jn-wladyslawow1am.jpg) Władysławów Cygany, 4.09.2010
![Władysławów Cygany Władysławów Cygany](../images/mic/jn-wladyslawow1dm.jpg) Władysławów Cygany, 4.09.2010
![Władysławów Cygany Władysławów Cygany](../images/mic/jn-wladyslawow1hm.jpg) Władysławów Cygany, 11.04.2021
![Władysławów Cygany Władysławów Cygany](../images/mic/jn-wladyslawow1im.jpg) Władysławów Cygany, 11.04.2021
![Wojciechów-Kolonia Wojciechów-Kolonia](../images/mic/jn-wojciechow-kolonia1m.jpg) Wojciechów-Kolonia – gm. Szastarka Drewniana rzeźba z 1908 r. w przydrożnej ceglanej kapliczce.
![Wojciechów-Kolonia Wojciechów-Kolonia](../images/mic/jn-wojciechow-kolonia1am.jpg) Wojciechów-Kolonia – gm. Szastarka Drewniana rzeźba z 1908 r. w przydrożnej ceglanej kapliczce.
![Wożuczyn Wożuczyn](../images/mic/jn-wozuczyn1am.jpg) Wożuczyn
![Wożuczyn Wożuczyn](../images/mic/jn-wozuczyn1m.jpg) Wożuczyn
![Wożuczyn Wożuczyn](../images/mic/jn-wozuczyn2m.jpg) Wożuczyn
![Wożuczyn Wożuczyn](../images/mic/jn-wozuczyn2am.jpg) Wożuczyn
![Wólka Orłowska Wólka Orłowska](../images/mic/jn-wolka-orlowska1m.jpg) Wólka Orłowska – gm. Izbica Kapliczka obok mostu na Wolicy i wiaduktu kolejowego na posesji sołtysa. Daty – 23 czerwca 1842 i 5 IX 1899 – upamiętniają przenosiny kapliczki.
![Wólka Orłowska Wólka Orłowska](../images/mic/jn-wolka-orlowska1am.jpg) Wólka Orłowska – gm. Izbica Kapliczka obok mostu na Wolicy i wiaduktu kolejowego na posesji sołtysa. Daty – 23 czerwca 1842 i 5 IX 1899 – upamiętniają przenosiny kapliczki.
![Wólka Panieńska Wólka Panieńska](../images/mic/jn-wolka-panienska1m.jpg) Wólka Panieńska – gm. Zamość Słupowa kapliczka ze znacznie zniszczoną, drewnianą rzeźbą św. Jana Nepomucena.
![Wólka Panieńska Wólka Panieńska](../images/mic/jn-wolka-panienska1am.jpg) Wólka Panieńska – gm. Zamość Słupowa kapliczka ze znacznie zniszczoną, drewnianą rzeźbą św. Jana Nepomucena.
![Wywłoczka Wywłoczka](../images/mic/jn-wywloczka1am.jpg) Wywłoczka
![Wywłoczka Wywłoczka](../images/mic/jn-wywloczka1m.jpg) Wywłoczka
![Wyżnica Wyżnica](../images/mic/jn-wyznica1m.jpg) Wyżnica – gm. Dzierzkowice Ludowa drewniana polichromowana rzeźba św. Jana Nepomucena w stojącej opodal szkoły murowanej kapliczce z 1938 r. (odnowionej w 1999 r.)
![Wyżnica Wyżnica](../images/mic/jn-wyznica1am.jpg) Wyżnica – gm. Dzierzkowice Ludowa drewniana polichromowana rzeźba św. Jana Nepomucena w stojącej opodal szkoły murowanej kapliczce z 1938 r. (odnowionej w 1999 r.)
![Zaburze (gm. Radecznica) Zaburze (gm. Radecznica)](../images/mic/jn-zaburze2cm.jpg) Zaburze – gm. Radecznica
![Zaburze (gm. Radecznica) Zaburze (gm. Radecznica)](../images/mic/jn-zaburze2em.jpg) Zaburze – gm. Radecznica
![Zadębce-Kolonia Zadębce-Kolonia](../images/mic/jn-zadebce-kolonia1m.jpg) Zadębce-Kolonia – gm. Trzeszczany Drewniana polichromowana figura św. Jana Nepomucena w drewnianej kapliczce odnowionej w 1995 r.
![Zadębce-Kolonia Zadębce-Kolonia](../images/mic/jn-zadebce-kolonia1am.jpg) Zadębce-Kolonia – gm. Trzeszczany Drewniana polichromowana figura św. Jana Nepomucena w drewnianej kapliczce odnowionej w 1995 r.
![Zaklików Zaklików](../images/mic/jn-zaklikow1am.jpg) Zaklików – ul. Lubelska
![Zaklików Zaklików](../images/mic/jn-zaklikow1m.jpg) Zaklików – ul. Lubelska
![Zakrzówek Zakrzówek](../images/mic/jn-zakrzowek1m.jpg) Zakrzówek – róg ul. Zachodniej i Strażackiej Bielona figura w kapliczce z łamamym dachem. Fot. z 29 stycznia 2012 r.
![Zakrzówek Zakrzówek](../images/mic/jn-zakrzowek1am.jpg) Zakrzówek – róg ul. Zachodniej i Strażackiej Bielona figura w kapliczce z łamamym dachem. Fot. z 29 stycznia 2012 r.
![Zakrzówek Zakrzówek](../images/mic/jn-zakrzowek1bm.jpg) Zakrzówek – róg ul. Zachodniej i Strażackiej Malowana figura w kapliczce z łamamym dachem. Fot. z 6 lutego 2021 r.
![Zakrzówek Zakrzówek](../images/mic/jn-zakrzowek1cm.jpg) Zakrzówek – róg ul. Zachodniej i Strażackiej Malowana figura w kapliczce z łamamym dachem. Fot. z 6 lutego 2021 r.
![Zakrzówek Zakrzówek](../images/mic/jn-zakrzowek2m.jpg) Zakrzówek – ul. Wójtowicza Drewniana malowana figura w przydrożnej kapliczce pod lipą. Rzeźbę wykonał w 1999 r. Czesław Bielak z Niedrzwicy Dużej na wzór poprzedniej, XIX-wiecznej figury, którą zabrano do muzeum w Lublinie.
![Zakrzówek Zakrzówek](../images/mic/jn-zakrzowek2am.jpg) Zakrzówek – ul. Wójtowicza Drewniana malowana figura w przydrożnej kapliczce pod lipą. Rzeźbę wykonał w 1999 r. Czesław Bielak z Niedrzwicy Dużej na wzór poprzedniej, XIX-wiecznej figury, którą zabrano do muzeum w Lublinie.
![Załuże Załuże](../images/mic/jn-zaluze1m.jpg) Załuże
![Załuże Załuże](../images/mic/jn-zaluze1am.jpg) Załuże
![Zamość Zamość](../images/mic/jn-zamosc1m.jpg) Zamość – ul. Lwowska
![Zamość Zamość](../images/mic/jn-zamosc1am.jpg) Zamość – ul. Lwowska
![Złojec Złojec](../images/mic/jn-zlojec1m.jpg) Złojec – gm. Nielisz Bielona figura na masywnym postumencie na kopcu wśród drzew, przy mostku na prawym brzegu Łabuńki.
![Złojec Złojec](../images/mic/jn-zlojec1am.jpg) Złojec – gm. Nielisz Bielona figura na masywnym postumencie na kopcu wśród drzew, przy mostku na prawym brzegu Łabuńki.
![Zrąb Zrąb](../images/mic/jn-zrab1m.jpg) Zrąb – gm. Skierbieszów Ludowa kamienna figura św. Jana Nepomucena z 1916 r. usytuowana przy leśnej drodze do Huszczki Dużej. Napis: Z WOJNY EUROPEJSKIEJ / REZERWISTKI I WDOWY / HUSZCZKI .1916R. DUŻEJ.
![Zrąb Zrąb](../images/mic/jn-zrab1am.jpg) Zrąb – gm. Skierbieszów Ludowa kamienna figura św. Jana Nepomucena z 1916 r. usytuowana przy leśnej drodze do Huszczki Dużej. Napis: Z WOJNY EUROPEJSKIEJ / REZERWISTKI I WDOWY / HUSZCZKI .1916R. DUŻEJ.
![Zrąb Zrąb](../images/mic/jn-zrab2bm.jpg) Zrąb – gm. Skierbieszów Relief na cokole krzyża przydrożnego z 1937 r. Napis: Fundator / Jan Altmaier / D. 5/V 1937 R. Fot. z 31 maja 2018 r.
![Zrąb Zrąb](../images/mic/jn-zrab2dm.jpg) Zrąb – gm. Skierbieszów Relief na cokole krzyża przydrożnego z 1937 r. Napis: Fundator / Jan Altmaier / D. 5/V 1937 R. Fot. z 31 maja 2018 r.
![Zrąb Zrąb](../images/mic/jn-zrab2hm.jpg) Zrąb – gm. Skierbieszów Relief na cokole krzyża przydrożnego z 1937 r. Napis: Fundator / Jan Altmaier / D. 5/V 1937 R. Fot. z 18 lipca 2020 r.
![Zrąb Zrąb](../images/mic/jn-zrab2im.jpg) Zrąb – gm. Skierbieszów Relief na cokole krzyża przydrożnego z 1937 r. Napis: Fundator / Jan Altmaier / D. 5/V 1937 R. Fot. z 18 lipca 2020 r.
![Zwiartów-Kolonia Zwiartów-Kolonia](../images/mic/jn-zwiartow-kolonia3am.jpg) Zwiartów-Kolonia – gm. Krynice Nowa drewniana kapliczka z 2012 r. z drewnianą polichromowaną figurą z 1905 r.
![Zwiartów-Kolonia Zwiartów-Kolonia](../images/mic/jn-zwiartow-kolonia3bm.jpg) Zwiartów-Kolonia – gm. Krynice Nowa drewniana kapliczka z 2012 r. z drewnianą polichromowaną figurą z 1905 r.
![Zwiartów-Kolonia Zwiartów-Kolonia](../images/mic/jn-zwiartow1m.jpg) Zwiartów-Kolonia – gm. Krynice Drewniana kapliczka z drewnianą polichromowaną figurą.
![Zwiartów-Kolonia Zwiartów-Kolonia](../images/mic/jn-zwiartow1am.jpg) Zwiartów-Kolonia – gm. Krynice Drewniana kapliczka z drewnianą polichromowaną figurą.
![Zwierzyniec Zwierzyniec](../images/mic/jn-zwierzyniec7am.jpg) Zwierzyniec – ul. Zamojska Kamienna figura. Fot. z 7 czerwca 2009 r.
![Zwierzyniec Zwierzyniec](../images/mic/jn-zwierzyniec7m.jpg) Zwierzyniec – ul. Zamojska Kamienna figura. Fot. z 7 czerwca 2009 r.
![Zwierzyniec Zwierzyniec](../images/mic/jn-zwierzyniec7dm.jpg) Zwierzyniec – ul. Zamojska Kamienna figura. Fot. z 3 maja 2011 r.
![Zwierzyniec Zwierzyniec](../images/mic/jn-zwierzyniec7em.jpg) Zwierzyniec – ul. Zamojska Kamienna figura. Fot. z 3 maja 2011 r.
![Zwódne Zwódne](../images/mic/jn-zwodne1am.jpg) Zwódne
![Zwódne Zwódne](../images/mic/jn-zwodne1m.jpg) Zwódne
![Żniatyn Żniatyn](../images/mic/jn-zniatyn1bm.jpg) Żniatyn – gm. Dołhobyczów Barokowa drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena, pierwotnie we wnęce fasady kościoła św. Michała Archanioła.
![Żniatyn Żniatyn](../images/mic/jn-zniatyn1cm.jpg) Żniatyn – gm. Dołhobyczów Barokowa drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena, pierwotnie we wnęce fasady kościoła św. Michała Archanioła.
![Żniatyn Żniatyn](../images/mic/jn-zniatyn1dm.jpg) Żniatyn – gm. Dołhobyczów Barokowa drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena, pierwotnie we wnęce fasady kościoła św. Michała Archanioła.
![Żniatyn Żniatyn](../images/mic/jn-zniatyn1em.jpg) Żniatyn – gm. Dołhobyczów Barokowa drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena, pierwotnie we wnęce fasady kościoła św. Michała Archanioła.
![Żniatyn Żniatyn](../images/mic/jn-zniatyn1gm.jpg) Żniatyn – gm. Dołhobyczów Barokowa drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena, pierwotnie we wnęce fasady kościoła św. Michała Archanioła.
![Żniatyn Żniatyn](../images/mic/jn-zniatyn1hm.jpg) Żniatyn – gm. Dołhobyczów Barokowa drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena, pierwotnie we wnęce fasady kościoła św. Michała Archanioła.
|
Kapliczki ponepomuckie: Antoniówka, Biłgoraj, Chłaniów-Kolonia, Godziszów, Gródki, Harasiuki, Korytków Duży, Lubaczów, Płusy, Stojeszyn Pierwszy, Stróża-Kolonia, Średnia Wieś, Tarnogród, Tworyczów, Wólka Wieprzecka.
![Biłgoraj Biłgoraj](../images/mic/pn-bilgoraj3m.jpg) Biłgoraj – ul. Krzeszowska Drewniana kapliczka na płd.-zach. krańcu miasta, przy ul. Krzeszowskiej (po płn. stronie) w pobliżu skrzyżowania z ul. Graniczną i mostu na Białej Ładzie. Kapliczka aktualnie z figuką Matki Boskiej i świętymi obrazami.
![Chłaniów-Kolonia Chłaniów-Kolonia](../images/mic/pn-chlaniow-kolonia1m.jpg) Chłaniów-Kolonia – gm. Żółkiewka Murowana kapliczka przy cmentarzu. Drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena została przeniesiona do kościoła w Chłaniowie.
![Godziszów Godziszów](../images/mic/pn-godziszow1m.jpg) Godziszów – gm. Godziszów Drewniana kapliczka ponepomucka. Figura św. Jana Nepomucena została skradziona w 2000 r. Na miejscu starej kapliczki postawiono w w końcu kwietnia 2012 r. nową (nawiązującą kształtem do poprzedniej) z dużą figurą Matki Bożej.
![Gródki Gródki](../images/mic/pn-grodki1m.jpg) Gródki – gm. Turobin Drewniana kapliczka ponepomucka.
![Harasiuki Harasiuki](../images/mic/pn-harasiuki1m.jpg) Harasiuki – gm. Harasiuki Drewniana kapliczka ponepomucka. Tutejsza rzeźba św. Jana Nepomucena została skradziona około połowy lat 70. XX w.
![Tworyczów Tworyczów](../images/mic/pn-tworyczow1bm.jpg) Tworyczów – gm. Sułów Drewniany postument nad Porem zwany Św. Janem.
![Antoniówka Antoniówka](../images/mic/pn-antoniowka1m.jpg) Antoniówka – gm. Zaklików Dawniej kapliczka św. Jana Nepomucena, potem (od końca XIX w.) św. Antoniego Padewskiego.
![Korytków Duży Korytków Duży](../images/mic/pn-korytkow-duzy1-lublin22m.jpg) Korytków Duży – gm. Biłgoraj Drewniana kapliczka z poł. XIX w., z której w 1968 r. skradziono rzeźbę św. Jana Nepomucena. Po przeniesieniu kapliczki do Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, umieszczono w niej figurę św. Jana wykonaną w 1996 r. przez Czesława Bielaka z Niedrzwicy Dużej.
![Korytków Duży Korytków Duży](../images/mic/pn-korytkow-duzy4am.jpg) Korytków Duży – gm. Biłgoraj Kopia kapliczka nepomuckiej przeniesienej do Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.
![Lubaczów Lubaczów](../images/mic/pn-lubaczow2m.jpg) Lubaczów – ul. Sobieskiego Murowana kapliczka ponepomucka z ozdobnym szczytem i wieloma wnękami z wizerunkami świętych. Barokową drewnianą figurę zniszczyli Sowieci w zimie 1939–1940.
![Płusy Płusy](../images/mic/pn-plusy1m.jpg) Płusy – gm. Księżpol Drewniana kapliczka ponepomucka, teraz bez rzeźby św. Jana Nepomucena. Na jednym z obrazów św. Jan Ewangelista.
![Stojeszyn Pierwszy Stojeszyn Pierwszy](../images/mic/pn-stojeszyn-pierwszy1m.jpg) Stojeszyn Pierwszy – gm. Modliborzyce Kamienny przydrożny krzyż ku czci św. Jana Nepomucena z 1926 r., z niszą w cokole (stał tu Nepomuk?) w pobliżu mostu na Sannie. Napisy: O Święty Janie / mult się zanami (na górze) oraz 1926 r / d 24 listopa / Fundatorzy tej pamiątki / Walenty Kusz Jan Kusz I synowa / Feliksa Kusz wrs Kazimiesz / Lenart i żona (na dole).
![Stróża-Kolonia Stróża-Kolonia](../images/mic/pn-stroza-kolonia1m.jpg) Stróża-Kolonia – gm. Kraśnik Drewniana kapliczka ponepomucka z k. XIX w. przy sklepie we wsch. krańcu wsi, obok skrzyżowania drogi do Karpiówki. Wewnątrz wizerunek Matki Boskiej.
![Średnia Wieś Średnia Wieś](../images/mic/pn-srednia-wies1m.jpg) Średnia Wieś – gm. Żółkiewka Murowana kapliczka ponepomucka z 1788 r. Napis: Roku Pańskiego 1788 Dnia 26[20?] Czerwca.
![Tarnogród Tarnogród](../images/mic/pn-tarnogrod4am.jpg) Tarnogród – ul. Biłgorajska Drewniana kapliczka ponepomucka na rozdrożu do Biszczy.
![Wólka Wieprzecka Wólka Wieprzecka](../images/mic/pn-wolka-wieprzecka1m.jpg) Wólka Wieprzecka – gm. Zamość Drewniana kapliczka pod pomnikową lipą opodal domu nr 123. Postawiona na początku XX w., zniszczona po II wojnie św., odbudowana w pierwotnym kształcie, pomimo zakazów władz, przez mieszkańców.
|
Niektóre wizerunki św. Jana Nepomucena z Roztocza i okolic w zbiorach muzealnych
Muzeum Zamojskie – ul. Ormiańska 30, 22-400 Zamość
www.muzeum-zamojskie.pl
Muzeum Zamojskie – Zamość Polichromowana drewniana rzeźba z XIX w. Nr inw. MZ/311/E.
Muzeum Zamojskie – Zamość Polichromowana drewniana rzeźba z XIX w. Nr inw. MZ/311/E.
Muzeum Zamojskie – Zamość Drewniana rzeźba z XIX w. z Józefowa. Nr inw. MZ/312/E.
Muzeum Zamojskie – Zamość Drewniana rzeźba z XIX w. z Józefowa. Nr inw. MZ/312/E.
Muzeum Zamojskie – Zamość Mocno zniszczona drewniana rzeźba z XIX w. Nr inw. MZ/328/E.
Muzeum Zamojskie – Zamość Mocno zniszczona drewniana rzeźba z XIX w. Nr inw. MZ/328/E.
Muzeum Zamojskie – Zamość Polichromowana drewniana kapliczka z XIX w. z Tarnogrodu.
Muzeum Zamojskie – Zamość Polichromowana drewniana kapliczka z XIX w. z Tarnogrodu.
|
Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie – ul. 3 Maja 11, 22-500 Hrubieszów
www.muzeum-hrubieszow.com.pl
Muzeum im. ks. Stanisława Staszica – Hrubieszów Drewniana rzeźba z XIX w.
Muzeum im. ks. Stanisława Staszica – Hrubieszów Drewniana rzeźba z XIX w.
Muzeum im. ks. Stanisława Staszica – Hrubieszów Drewniana rzeźba z XIX w.
Muzeum im. ks. Stanisława Staszica – Hrubieszów Drewniana rzeźba z XIX w.
Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju – ul. Tadeusza Kościuszki 87, 23-400 Biłgoraj
www.muzeumbilgoraj.pl
Muzeum Ziemi Biłgorajskiej – Biłgoraj Drewniana rzeźba nieznanego autora
Muzeum Ziemi Biłgorajskiej – Biłgoraj Drewniana rzeźba nieznanego autora
Muzeum Ziemi Biłgorajskiej – Biłgoraj Drewniana rzeźba dłuta Aleksandra Iwańczyka
Muzeum Ziemi Biłgorajskiej – Biłgoraj Drewniana rzeźba dłuta Aleksandra Iwańczyka
Muzeum Regionalne w Krasnymstawie – ul. Piłsudskiego 5A, 22-300 Krasnystaw
www.muzeumkrasnystaw.pl
Muzeum Regionalne – Krasnystaw Drewniana rzeźba z Gródek, XVIII/XIX w.
Muzeum Regionalne – Krasnystaw Drewniana rzeźba z Gródek, XVIII/XIX w.
|
Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej w Lublinie – ul. Królewska 10, 20-109 Lublin
www.kuria.lublin.pl/muzeum
Muzeum Archidiecezjalne – Lublin Drewniana rzeźba z Dzierzkowic (XVIII w.)
Muzeum Archidiecezjalne – Lublin Drewniana rzeźba z Dzierzkowic (XVIII w.)
Muzeum Archidiecezjalne – Lublin Drewniana rzeźba z Dzierzkowic (XVIII w.)
Muzeum Archidiecezjalne – Lublin Drewniana rzeźba z Dzierzkowic (XVIII w.)
Muzeum Archidiecezjalne – Lublin Obraz z 1840 r. pędzla Aleksandra Danielewicza z kościoła cmentarnego św. Anny w Zaklikowie
Muzeum Archidiecezjalne – Lublin Obraz z 1840 r. pędzla Aleksandra Danielewicza z kościoła cmentarnego św. Anny w Zaklikowie
|
Muzeum Lubelskie w Lublinie – ul. Zamkowa 9, 20-117 Lublin
www.zamek-lublin.pl
Muzeum Lubelskie – Lublin Polichromowana drewniana rzeźba z XIX w. z Goraja.
Muzeum Lubelskie – Lublin Polichromowana drewniana rzeźba z XIX w. z Goraja.
|
|
Niektóre niestniejące lub zaginione wizerunki św. Jana Nepomucena z Roztocza i okolic
Basznia Dolna – gm. Lubaczów Rzeźba św. Jana Nepomucena w kapliczce na rozstajach. Fot. z: Zenon Błądek, Na drogach opatrzności. Wspomnienia o życiu i działalności Księdza Kardynała Mariana Jaworskiego na tle wydarzeń Kościoła po 1945. Lwów – Kalwaria Zebrzydowska – Kraków – Lubaczów – Lwów, Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „ADAM”, Puszczykowo – Kraków – Warszawa 2013, s. 47.
Drugi z prawej – późniejszy metropolita lwowski kardynał Marian Jaworski.
Bukowina – gm. Biszcza Drewniana figura w niszy na zewnątrz kościoła Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, na lewo od wejścia. Rzeźba skradziona została zapewne w 2. poł. XX w. (Była tu ok. 1950 r.). Fot. Adam Klimek; ze zbiorów Muzeum Zamojskiego w Zamościu.
Chomęciska – gm. Stary Zamość Zaginiony relikwiarz, prawdopodobnie z tamtejszej kaplicy. Fot. z lat 60. XX w.; ze zbiorów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Delegatura w Zamościu; dzięki uprzejmości Agnieszki Szykuły-Żygawskiej.
Gorajec-Stara Wieś – gm. Radecznica Drewniana polichromowana rzeźba św. Jana Nepomucena, skradziona z kapliczki między 2001 i 2006 rokiem. Fot. matizz (2001), www.skyscrapercity.com
Górecko Kościelne – gm. Józefów Zaginiona drewniana polichromowana rzeźba św. Jana Nepomucena, która przechowywana była na plebanii. Fot. z lat 60. XX w.; ze zbiorów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Delegatura w Zamościu; dzięki uprzejmości Agnieszki Szykuły-Żygawskiej.
Harasiuki – gm. Harasiuki Drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena z XIX w., ludowa, skradziona z kapliczki około połowy lat 70. XX w. Fot. J. Bentkowski, 1966, neg. nr 64, Muzeum Ziemi Biłgorajskiej; za: Krzysztof Garbacz, Na szlaku biłgorajskich kapliczek i krzyży przydrożnych, Agencja Wydawnicza „PDN”, Zielona Góra 2009, s. 55.
Kobylnica Wołoska – gm. Wielkie Oczy Rzeźba św. Jana Nepomucena w niszy dawnej cerkwi greckokatolickiej. Fot. ze zbiorów Stanisława Barana »» [17] ««.
Łabunie – gm. Łabunie Piaskowcowa figura św. Jana Nepomucena na cmentarzu parafialnym, która istniała jeszcze w latach 80. XX w. Nagrobek Jana Stecko [Stećko?] (zmarłego w 1939 r.), na którym była umieszczona, ulokowany był w środkowej części cmentarza. Fot. ze zbiorów Agnieszki Szykuły-Żygawskiej.
Tomaszów Lubelski – ul. Królewska Nieistniejąca drewniana figura z kościoła Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie (w końcu XIX w. stała na konfesjonale). Wg Agnieszki Szykuły-Żygawskiej zapewne z warsztatu Michała Wurtzera młodszego, działającego w 3. ćwierci XVIII w. Fot.: Kazimierz Broniewski et al. (red.), Monografia ilustrowana kościołów rzymsko-katolickich w Królestwie Polskiem, nakł. Księgarni St. J. Zaleskiego i S-ki, Warszawa 1899-1900, s. 122.
Zamość – ul. Akademicka Rzeźba św. Jana Nepomucena w kapliczce. Fot. z lat 50. XX w. ze zbiorów Państwowego Archiwum w Zamościu.
|
Piśmiennictwo
- Babuchowski Andrzej, Jan Nepomucen, „Wielcy Ludzie Kościoła”, Wydawnictwo WAM, Kraków 2007.
- Balbín Bohuslav, kněz Tovarystva Jeíova, (z latiny přeloil P. Alfons Sauer), ivot svatého Jana Nepomuckého, praského chrámu metropolitního u sv. Víta kanovníka, kněze a mučedníka, „Dobré dílo”, svazek 16, vyd. Antonín Ludvík Stří, Stará Říe 1914.
- Balbino Bohuslao [Bohuslav Balbín], Vita S. Joannis Nepomuceni sigilli sacramentalis protomartyris conscripta primum a p. Bohuslao Balbino S. J. nunc aucta ex actis processuum, ipsaque solemnitate canonizationis ejusdem s. martyris: illustrata iconismis XXXIII. Praecipua divi acta exhibentibus, secundo incisis, auctisque, anno, quo beatus Nepomucenus festo Iosephi sacra apotheosi donatus fuit [quo beatVs nepoMVCenVs festo IosephI saCra apotheosI DonatVs fVIt (=1729)]. Cum licentia superiorum. Augustae Vindelicorum, sumptibus et cura Joannis Andreae Pfeffel [Johann Andreas Pfeffel], Caesarei Chalcographi, [Augsburg] 1730.
- Baranowski Zenon Łukasz, Figury, krzyże i kapliczki przydrożne w powiecie janowskim, „Janowskie Korzenie. Pismo regionalne ziemi janowskiej”, nr 9, 11 listopada 2007, s. 61–91.
- Bauer Jan, Měl Jan Nepomucký zázračný jazyk?, „Epocha speciál”, léto–podzim 2007, s. 51–54.
- Birke Veronika, Mathias Rauchmiller. Leben und Werk, Herder, Wien/Freiburg/Basel 1981.
- Blaíček Oldřich, Ferdinand Brokof, „České dějiny”, svazek 47, Odeon, Praha, 1976.
- Błądek Zenon, Na drogach opatrzności. Wspomnienia o życiu i działalności Księdza Kardynała Mariana Jaworskiego na tle wydarzeń Kościoła po 1945. Lwów – Kalwaria Zebrzydowska – Kraków – Lubaczów – Lwów, Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „ADAM”, Puszczykowo – Kraków – Warszawa 2013.
- Bondyra Wiesław, Lorentz Ewa, Prusicka-Kołcon Ewa, Korzeniowski Mariusz, Dzieje miejscowości gminy Zamość, Gmina Zamość, Zamość 2010.
- Bordzań Tomasz, Skakuj Dorota, Krzyże, kapliczki, figury w przyrodzie powiatu biłgorajskiego, Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Zakład Poligraficzny Helvetica, Biłgoraj 2011.
- Breviarium romanum ex decreto Sacrosancti Concilii Tridentini restitutum S. Pii V. Pontificis Maximi Jussu editum Clementis VIII. & Urbani VIII. Auctoriate recognitum cum Officiis Sanctorum Novissime per Summos Pontifices usque ad hanc diem concessis; in quatuor Anni Tempora divisum. Pars verna. A Dominica prima Quadragesima usque ad Sabbatum post Dominicam Pentecostes. Ex Typographia Balleoniana. MDCCXCIX [1799].
- Broniewski Kazimierz et al. (red.), Monografia ilustrowana kościołów rzymsko-katolickich w Królestwie Polskiem, nakł. Księgarni St. J. Zaleskiego i S-ki, Warszawa 1899–1900.
- Calino Cesar, (trad. Xavier Mariano Clavigero), Compendio de la vida, muerte, y milagros de San Juan Nepomuceno, Imprenta Real y más antiguo Colegio de S. Ildefonso, Mexico 1762.
- Červenka Michal, Svatý Jan Nepomucký, legenda a skutečnost, 25.11.2003, [publikováno 20.05.2007], http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_12145.html, [w:] Valka.cz, http://www.valka.cz.
- Drhovský Karel, Jiří Grua, Johanna von Herzogenberg, Aldemar Schiffkorn, Václav Vokolek, Johannes von Nepomuk. Der Heilige Mitteleuropas. Světec střední Evropy. The Saint of Middle Europe. Internationales Symposium. Plasy 1999–2002, „Edition Grenzgänger”, Folge 36, Museum Moderner Kunst – Stiftung Wörlen, Passau 2002.
- Dučák Karol, Ani jeden prorok nie je vzácny vo svojej vlasti,
http://www.magnificat.sk/htm02/svjanne.pdf, [23.04.2010], [w:] Magnificat Slovakia, mariánske spravodajstvo / vydavatel'stvo, http://www.magnificat.sk.
- Ebendorfer Thomas, Chronica regum Romanorum, Herausgegeben von Harald Zimmermann, „Monumenta Germaniae historica. Scriptores rerum Germanicarum. Nova series”, 18, Hahnsche Buchhandlung, Hannover 2003.
- Garbacz Krzysztof, Na szlaku biłgorajskich kapliczek i krzyży przydrożnych, Agencja Wydawnicza „PDN”, Zielona Góra 2009.
- Grytner Piotr, Dwie figury (Figury świętych Jana Nepomucena i Józefa w Orłowie Murowanym), „Spotkania z Zabytkami”, nr 5, 2001, s. 30.
- Harga Michal, Katom mu bol král', „M Rosa. Časopis Panny Márie Spoluvykupitel'ky – vládkyne sveta”, 15. ročník, číslo 5/2007, s. 28.
- Herben Jan, Jan z Pomuku a Jan z Nepomuku, Frantiek Pía, Hradec Králové 1910.
- Historya zycia, męczenstwa, y cudow S. Iana Nepomucena Kanonika Pragskiego. Dlá Sákrámentálnego Spowiedźi Sekretu nie przełamánym státkiem. Dochowanego w rzece Mołdáwie utopionego. Z pozwoleniem starszych. Ná stárey Prádze, w Drukárni Karola Iana Hrábá. Drukiem podana. Roku 1729. A teraz z Łáćińskiego po Polsku przetłumaczona y Na Iásney Gorze Częstochowskiey Roku 1740 wydrukowana, tłum. Stanisław Wincenty Jabłonowski, druk. Paulinów, Częstochowa, 1740.
- Hochleitner Janusz, Kult św. Jana Nepomucena na pograniczu polsko-litewsko-białoruskim, [w:] Marek Kietliński, Krzysztof Sychowicz, Wojciech Śleszyński (red.), Kościoły a państwo na pograniczu polsko-litewsko-białoruskim. Źródła i stan badań, Wydawnictwo Prymat, Białystok 2005, s. 187–195.
- Hochleitner Janusz, Św. Jan Nepomucen jako katolicki bohater kulturowy, „Studia Ełckie”, t. 11, 2009, s. 123–136.
- Hora-Hořej Petr, Toulky českou minulostí. Díl 4. Od bitvy na Bílé hoře (1620) do nástupu Marie Terezie (1740), Baronet, Praha 1995.
- Kasprzysiak Ireneusz, Partyzancki święty, „Nasza Polska”, nr 16(703), 21.04.2009, s. 17.
- Kawałko Danuta, Ośrodek kamieniarski w Józefowie, [w:] Maria Fornal, Danuta Kawałko, Stanisław Orlowski (red.), Przyczynki do etnografii Zamojszczyzny. Materiały ogólnopolskiej sesji popularno-naukowej. Zamość, 22–24. IX. 1995, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze. Oddział w Zamościu, Zamość 1995, s. 55–71.
- Kondraciuk Piotr, Fundacje sakralne Zamoyskich w okresie baroku, „Zamojski Kwartalnik Kulturalny”, nr 1–2(82), 2005, s. 52–70.
- Kondraciuk Piotr, „Roztoczański patron”. Kaplice i figury św. Jana Nepomucena w pejzażu kulturowym Roztocza, http://muzeum-zamojskie.pl/wp-pdf/nepomucen.pdf, [26.08.2010], [w:] Muzeum Zamojskie w Zamościu oraz Muzeum Barwy i Oręża „Arsenał”, http://muzeum-zamojskie.pl.
- Kotra Michał, Komentarz do: „Nepomuceny w powiecie brzeskim” oraz niektórych wiadomości zawartych na stronie: www.nepomuk.w.pl (obecnie http://nepomuk.w.waw.net.pl),
http://www.brzesko.ws/_Brzesko/documents/Historia/nepomuceny_mk.asp, [23.04.2010], [w:] Nieoficjalny Portal Miasta Brzeska i Okolic, http://www.brzesko.ws.
- Kubátová Eva, Jan Nepomucký, „Čelem vzad”, číslo 9, únor 2001,
http://www.celemvzad.cz/clanek/jan-nepomucky/?cislo=9, [23.04.2010].
- Marecki Józef, Rotter Lucyna, Jak czytać wizerunki świętych. Leksykon atrybutów i symboli hagiograficznych, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, Kraków 2009.
- Michalczyk Zbigniew, Malowidła w kościele Św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu i ich projekt autorstwa Łukasza Smuglewicza, „Zamojski Kwartalnik Kulturalny”, nr 3(96), 2008, s. 31–37.
- Monumenta Vaticana res gestas bohemicas illustrantia, t. III, Acta Urbani V. 1362–1370, (ed. B. Jenovský), Typis Gregerianis, Pragae 1944.
- Nepomuki, http://nepomuk.w.waw.net.pl, [31.12.2008].
Potem: http://nepomuki.pl/nepomuk, [1.12.2009].
- Ondru Rajmund, SJ, Blízki Bohu i l'uďom, Tatran, Bratislava 1991.
- Polc Jaroslav V., Svatý Jan Nepomucký, Zvon, Praha 1993.
- Powiłańska-Mazur Danuta, Patron powodzian, tonących, spowiedników i mostów. O rzeźbach św. Jana Nepomucena w regionie lubelskim, „Twórczość Ludowa”, nr 4(59), 2004, s. 16–18.
- Sawa Bogumiła, Figury św. Jana Nepomucena w Zamościu i okolicy w XVIII–XX wieku, „Zamojski Kwartalnik Kulturalny”, nr 2(103), 2010, s. 51–55.
- Svatý Jan Nepomucký, http://www.sjn.cz, [31.12.2008].
- Szykuła Agnieszka, Kapliczki i figury przydrożne św. Jana Nepomucena na terenie gminy Łabunie, „Zamojski Kwartalnik Kulturalny”, nr 1-2(86-87), 2006, s. 62–68.
- Szykuła Agnieszka, Kto jest autorem figury Jana Nepomucena z Kryłowa, „Nad Bugiem – Kryłów i Okolice. Pismo Towarzystwa Przyjaciół Kryłowa i Okolic”, nr 2(5), grudzień 2009, s. 25–28.
- Szykuła Agnieszka, Nieznane dzieje figur z Orłowa, „Nestor. Czasopismo Artystyczne”, nr 3(5), 2008, s. 61–62.
- Szykuła Agnieszka, Obiekty sakralne i figury św. Jana Nepomucena w krajobrazie gminy Zamość, „Zamojski Kwartalnik Kulturalny”, nr 3(96), 2008, s. 18–21.
- Szykuła-Żygawska Agnieszka, Figura z Narola, „Skarby Podkarpackie”, nr 3(28), maj–czerwiec 2011, s. 32–33.
- Szykuła-Żygawska Agnieszka, Figury świętego Jana Nepomucena w Ordynacji Zamojskiej 1725–1944, ATUT Biuro Promocji, Zamość 2016.
- otola Jiří, Svatý na mostě, Československý spisovatel, Praha 1978.
- Typek Barbara, Kapliczki, figury i krzyże na terenie gminy Rachanie, „Zamojski Kwartalnik Kulturalny”, nr 1(98), 2009, s. 27–32.
- Vlček Emanuel, Jan z Pomuku (Sv. Jan Nepomucký). Jeho ivot, umučení a slavné působeni ve světle současné historie a antropologie, Vesmír, Praha 1993.
- Vlnas Vít, Jan Nepomucký. Česká legenda, edice „Kolumbus”, Mladá fronta, Praha 1993.
- Waldstein-Wartenberg Angelus, Obtíže s patronem země České,
http://www.kohoutikriz.org/data/w_walds.php, [18.12.2008], [w:] Jan Mare, Kohoutí kříž. umavské ozvěny. 'S Hohnakreiz. Des Waldes Widerhall, Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, 2001–2008, http://www.kohoutikriz.org.
- Wieczorek Edward, Kult św. Jana Nepomucena w Polsce. Studium historyczno-liturgiczne, maszynopis pracy doktorskiej, Akademia Teologii Katolickiej, Warszawa 1981.
- Wnuk Anna, Rzeźbiarz i malarz Kazimierz Bieńkowski, który pozostawił ślady na ziemi urzędowskiej, „Głos Ziemi Urzędowskiej Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej”, 2007.
- Żurawski Henryk, Historia parafii rzymskokatolickiej w Kryłowie, Towarzystwo Przyjaciół Kryłowa i Okolic, Kryłów 2009.
- Życzyńska-Bajek Zofia, Bajek Mariusz, Perełki architektury. Kapliczki okolic Stalowej Woli, Wydawnictwo Sztafeta, Stalowa Wola 2005.
Piotr Szucki, 31.12.2008–28.08.2011–25.10.2013–18.09.2020
Przypisy
[1] Pomuk od 1348 r. razem z Přesanicami tworzy miejscowość Nepomuk (kraj Plzeňský, okres Plzeň-jih).
[2] Iohannes natus quondam Welflini de Pomuk, Monumenta Vaticana ... (1944).
[3] Wg: Hochleitner (2005), s. 190.
W tym czasie wybuchł konflikt w sprawie nowo wybranego benedyktyńskiego opata w Kladrubach. Wbrew planom króla wikariusz generalny zatwierdził nowego opata. Ponadto Jan ośmielił się rzucić klątwę na wicekanclerza królewskiego za publiczne bluźnierstwa z wiary i Kościoła. Konflikt ten doprowadził do królewskiego gniewu. Wacław IV nakazał uwięzić trzech kapłanów, wśród nich Jana z Pomuk. Z tej trójki zginął tylko wikariusz generalny. Skatowanego kapłana zrzucono z mostu Karola do Wełtawy. Legenda dodaje, że podczas pływania zwłok w rzece, dookoła głowy pojawiło się pięć płomieni na wzór gwiazd tworzących świetlistą aureolę. (...) Nie zdołano do końca wyświetlić przyczyn surowego wyroku Wacława IV nad wikariuszem generalnym arcybiskupa praskiego. Może była nią odważna obrona immunitetu Kościoła albo zatwierdzenie, bez wcześniejszej aprobaty króla, opata w Kladrubach, a może przyczyną śmierci było zachowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi św.? Idea męczeństwa w obronie tajemnicy spowiedzi pojawiła się 60 lat po tragedii. Około 1450 r. Tomasz Ebendorfer z Haselbach pisał, że Jan był spowiednikiem królowej Zofii (...). Wacław jakoby pragnął poznać szczegóły spowiedzi, milczącego kapłana ukarał więc śmiercią.
Wg Bohuslava Balbína – Balbín (1914), s. 40, 41; Balbino (1730), s. 12.
![Bohuslav Balbín Bohuslav Balbín](../images/balbin1.gif) ![Bohuslav Balbín Bohuslav Balbín](../images/balbin2.gif)
Wg: Historya zycia ... (1740), s. 72, 74.
![Historya Historya](../images/historya2.gif)
![Historya Historya](../images/historya3.gif)
[ powrót ]
[4] Na moście Karola w Pradze.
Praga – spowiedź królowej Zofii
Praga – wrzucenie ciała Jana Nepomucena do Wełtawy
Praga – Ola demonstruje wygładzanie.
|
[ powrót ]
[5] Karel Havlíček Borovský, První jenerální schůzka Českého Národního Museum 1847. Cyt. za Waldstein-Wartenberg (2001–2008).
[6] O perypetiach z językiem świętego: Hora-Hořej (1995), s. 192; Bauer (2007), s. 54; Obyczaje, cuda, przesądy, święta nepomuckie, http://nepomuki.pl/nepomuk/obyczaje.htm, [31.12.2008], [w:] Nepomuki.
[7] Kondraciuk [2010], s. 2 i 17.
[8] Der gedankliche Ausgang des gesamten Projektes ist meine These, der Kulturraum „Mitteleuropa” lasse sich durch den Verbreitungsbereich der Johannes von Nepomuk-Verehrung veranschaulichen. Anders gesagt: Mitteleuropa ist dort, wo Johannes von Nepomuk bekannt ist, verehrt wird und wo sich Bilder und Skulpturen des Heiligen befinden. Aldemar Schiffkorn, Johannes von Nepomuk – Der Heilige Mitteleuropas, [w:] Drhovský et al. (2002), s. 7.
Przykładowe europejskie Nepomuki można zobaczyć na stronie http://nepomuki.it.home.pl.
[9] Ewidencjonowaniem objęto wyszczególnione niżej gminy i miasta z następujących powiatów:
w województwie lubelskim –
- powiat Biłgoraj (cały powiat) – gminy Aleksandrów, Biłgoraj, Biszcza, Frampol, Goraj, Józefów, Księżpol, Łukowa, Obsza, Potok Górny, Tarnogród, Tereszpol, Turobin, miasto Biłgoraj;
- powiat Hrubieszów (cały powiat) – gminy Dołhobyczów, Horodło, Hrubieszów, Mircze, Trzeszczany, Uchanie, Werbkowice, miasto Hrubieszów;
- powiat Janów Lubelski (cały powiat) – gminy Batorz, Chrzanów, Dzwola, Godziszów, Janów Lubelski, Modliborzyce, Potok Wielki, miasto Janów Lubelski;
- powiat Krasnystaw – gminy Izbica, Rudnik, Żółkiewka;
- powiat Kraśnik (cały powiat) – gminy Annopol, Dzierzkowice, Gościeradów, Kraśnik, Szastarka, Trzydnik Duży, Urzędów, Wilkołaz, Zakrzówek, miasto Kraśnik;
- powiat Lublin – gminy Wysokie, Zakrzew;
- powiat Opole Lubelskie – gmina Józefów nad Wisłą, miasto Józefów nad Wisłą;
- powiat Tomaszów Lubelski (cały powiat) – gminy Bełżec, Jarczów, Krynice, Lubycza Królewska, Łaszczów, Rachanie, Susiec, Tarnawatka, Telatyn, Tyszowce, Tomaszów Lubelski, Ulchówek, miasto Tomaszów Lubelski;
- powiat Zamość (cały powiat) – gminy Adamów, Grabowiec, Komarów-Osada, Krasnobród, Łabunie, Miączyn, Nielisz, Radecznica, Sitno, Skierbieszów, Sułów, Stary Zamość, Szczebrzeszyn, Zamość, Zwierzyniec;
- powiat grodzki Zamość;
w województwie podkarpackim –
- powiat Lubaczów (cały powiat) – gminy Cieszanów, Horyniec-Zdrój, Lubaczów, Narol, Oleszyce, Stary Dzików, Wielkie Oczy, miasto Lubaczów;
- powiat Nisko – gminy Harasiuki, Jarocin, Krzeszów, Ulanów;
- powiat Stalowa Wola – gminy Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Zaklików.
[10] Michalczyk (2008).
[11] Szykuła (2009).
[12] Szykuła-Żygawska (2011).
[13] Grytner (2001), Szykuła, Nieznane dzieje figur z Orłowa (2008).
[14] Kapliczka jest dziełem rzeźbiarza i malarza Kazimierza Bieńkowskiego (1907–1993). Powstała ona na miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się stara, przydrożna figura. Bieńkowski wyrzeźbił postać Jana Nepomucena, którą umieszczono w drewnianej obudowie przytwierdzonej do drzewa. Przy tej przydrożnej kapliczce modliła się okoliczna ludność, szczególnie podczas nabożeństw majowych. W 2006 roku kapliczka została odnowiona z inicjatywy młodzieży i Rady Duszpasterskiej Parafii Popkowice. Cyt. za Wnuk (2007).
[15] Na granicy Panasówki i Hedwiżyna. O figurze zob. Kasprzysiak (2009).
[16] Życzyńska-Bajek, Bajek (2005), s. 21–23.
[17] Poniższą informację o losach zaginionej figury i jej zdjęcie otrzymałem od znanego regionalisty Pana Stanisława Barana, za co mu w tym miejscu serdecznie dziękuję.
W archiwum Konserwatora Zabytków w Przemyślu zachowały się zdjęcia mienia ruchomego z dawnej cerkwi greckokatolickiej w Kobylnicy Wołoskiej, między innymi też ta fotografia rzeźby św. Jana. Figurę św. Jana Nepomuka przy cerkwi w Kobylnicy Wołoskiej dobrze pamiętam z lat mej młodości, jej niepisaną historię opowiedział mi dzisiaj mieszkaniec, Pan Stefan Wasik, który już w czwartym pokoleniu żyje w cieniu tejże cerkwi.
Od niepamiętnych lat istniała nad potokiem drewniana kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena. W latach międzywojennych jeden z mieszkańców, który wcześniej wyemigrował do Kanady, dorobił się i zafundował nową, murowaną kaplicę na usypanym wzniesieniu już w nowym miejscu. Figura została przeniesiona do murowanej kaplicy, kaplica jednak z braku funduszy na zakup obrazu nie została poświęcona, nadeszła II wojna. W latach wojennych kryta blachą kapliczka została rozebrana, a figura św. Jana wrzucona w nurty potoku Łazanka, który przepływał w zaroślach w pobliżu cerkwi. Stamtąd wyłowiono ją i ustawiono w prawej niszy nad bocznym wejściem do cerkwi i tak sobie tam stała dobrze zabezpieczona. W latach siedemdzisiątych ówczesny ks. Jakub Solilak sprzedał ją w nieznane.
Stanisław Baran, 3 marca 2016 r.
|
|
|
|
Jeżeli na tej stronie jest fotografia lub inny utwór, do którego masz prawa autorskie, i którego umieszczenie na tej stronie narusza Twoje prawa, daj znać autorowi witryny (adres w stopce), a niezwłocznie zdjęcie to (lub inny utwór) zostanie usunięte. |
Last updated: 20 May 2021
|
|
|